Zaman Geçtikçe Neden Yaşlanırız?

Zaman Geçtikçe Neden Yaşlanırız?

Neden Yaşlanırız
Neden Yaşlanırız

Zaman geçtikçe yaşlanıyoruz peki neden? Canlılığın bir neticesi olarak her canlının vücudu gün geçtikçe yaşlanır. Yaşlanmak kişiler için, doğal bir neticedir. Tabi ki kimse yaşlanmayı istemez fakat aradan geçmiş olan seneler insanı yaşlandırır. Geçmiş olan dakika, her saniye, gün, saat insan vücudunu birazcık daha yaşlandırır, elimizden çocukluğumuzu ve gençliğimizi alır. Her canlı yaşlanır, bu da insan olan bir canlı için doğal sonucudur. Ama yaşlanmak insandan insana göre değişir. İnsanın bulunduğu doğal çevre, yaşadığı hayat koşulları, ailesel özellikler ve bunun gibi bir takım bu özellikler insanların yaşlanması üstünde etki etmektedir. İnsan ömrü çağımızda ortalama yetmiş beş sene civarındadır.

Dünyada ki her canlı doğar, büyür, yaşlanır ayrıca ölür. Bu şüphesiz olarak canlılığın bir neticesidir. Yaşlandıkça gün geçtikçe vücudumuz bundan sonrasında eski işlevlerini yerine getiremez hale gelir. Beden fonksiyonlarını yerine getiremediğinden dolayı, bir başta böbrek ayrıca kalp olmakla beraber bir den fazla sağlık problemi kendini gösterir. Ne kadar spor yapmamıza rağmen, sağlıklı beslenmemize, kendimize çok da iyi baksak dahi yaşlılığı engellemek mümkün değildir. Çünkü canlılığın doğal olan sonucudur.

Canlılar üstünde bilim adamları bir den fazla araştırma yapmışlardır. Bu araştırmalardan birine göre doğduğumuz vakit ne zaman öleceğimiz genetik programlamamız ile bellidir. Burada anlatılmak istenen vücutta ki hücreler zaman geçtikçe ölürler, yeterince sayıda hücre öldükten sonrasında organlar işlevlerini yerine getiremez hale gelir. Bunun yanı sıra canlılar yaşlanır, bir zaman sonra da ölüm gerçekleşmektedir.

Sağlıklı bir şekilde beslenmenin de yaşlanmanın üstünde çok fazla büyük etkisi vardır. Beslenirken özellikle doğal besinler tüketmek için önem göstermeniz gerekir. Yapılmış olan tüm bilimsel gözlemlere göre adlarını sıklıkla duyduğumuz C ayrıca E vitaminlerin de antioksidan grubunda yer alır, yaşlılığı az çok olsa dahi geciktirdiği tespit edilmiştir.
İnsan vücudu içerisinde hücreler bölünerek, Eğer yeni hücreler oluşturabilseydi yaşlanma ortaya çıkmazdı. Çünkü hücreler devamlı olarak kendini yenilenirdi, bunun yanı sıra organlar işlevlerini kaybetmeyeceklerdi. Maalesef ki vücut içerisinde ki hücrelerinin kendisini yenilemesinde bir sınır vardır. Bir zaman sonrasında hücreler kendini yenilemeyi bırakır ve bu da yaşlanmaya neden olmaktadır. Sonuna kadar bölünebilen tek bir hücre kanser hücresidir. Bu ise bize gösteriyor ki kanser hücresi sırrı çözülebilirse, bu insanlık için, yaşlılığın sırrını çözme konusunda bir yol gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.