Yazılı ve Sözlü Kurallar Arasındaki Benzerlik ve Farklılıklar

Yazılı ve Sözlü Kurallar Arasındaki Benzerlik ve Farklılıklar

Yazılı hukuk kuralları ve sözlü hukuk kurallarının arasındaki farklılıklar ve benzerlikler

 

 

Hukuk

Hukuk

Yazılı ve sözlü kurallar arasındaki farklara geçmeden önce isterseniz bu kuralların neler olduğu ile ilgili kısaca bilgiler verelim :

 

Yazılı Hukuk Kuralları

     Anayasa , kanun , yönetmelik vb. devlet tarafından belirlenmiş kurallardır . Bu kuralların uygulanıp uygulanmaması devlet birimi tarafından takip edilir ve kurallara uymayanlar belirlenen cezalara çarptırılır.  Tarafikte uyulması gereken kurallar , ticareri faaliyetlerde uyulması gereken kurallar gibi kuralları yazılı kurallara örnek olarak gösterebiliriz .

 

 

 

 Sözlü Hukuk Kuralları 

 

 

    Devlet tarafından konulmamışlardır . Halkın geneli tarafından kabul gören ve kökeni toplumun kültürüne dayanan kurallardır . Örf ve adetler , ahlak kuralları gibi kuralları sözlü ya da diğer adı ile yazısız kurallar içerisinde gösterebiliriz . Büyüklere saygı göstermek , yaşlıların ellerini öpmek vb. kurallar örnek olarak verilebilir .

 

Yazılı hukuk kuralları ve sözlü hukuk kurallarının arasındaki farklılıklar ve benzerlikler

 

 

– Yazılı kurallar devlet tarafından belirlendiği için uymayanlar hakkında yaptırımlarda bulunulabilir ; ancak yazısız kurallara uymamanın kanunen bir cezası yoktur .

 

– Yazısız kurallara uymayanlar kültüre yabancılaştığı için toplum tarafından dışlanır . Yazılı kanunlara riayet etmeyenler de yine aynı şekilde toplum tarafından pek hoş karşılanmaz .

 

– Yazılı ve sözlü kanunların her ikisi de toplum içerisinde düzenin sağlanmasına yardımcı olur .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.