Uğur Böceği Omurgalı Hayvan Mıdır?

Uğur Böceği Omurgalı Hayvan Mıdır?

Uğur Böcekleri

Omurgasız veya omurgalı hayvanları Bilim insanları hayvanların vücutlarındaki, kemik ve kıkırdağa göre sınıflandırmışlar. Hayvanların vücutlarında kıkırdaktan yada kemikten yapılı olan hayvanlara omurgalı ismi verilir.
Kemik yada kıkırdakları olmayan hayvanlara ise omurgasız ismi verilir.
Bazı omurgalı hayvanlar şunlardır; Kurbağalar, memeliler, balıklar, kuşlardır.

Uğur Böceği Omurgalı Mıdır?

Bu sorunun cevabı şu şekildedir.

Uğur böceği hayvanlar aleminde eklem bacaklılar sınıfında yer alır. Uğur böceği omurgasız hayvanlar sınıfına girmektedir.

 

Uğur Böcekleri Hakkında Bilgi

Uğur böceğleri Coccinellidae familyasından olan hayvanlardır. Uğur böceklerinin birden fazla türleri vardır. Büyük bir kısmı renklidir.
Genellikle üst taraftaki kanatları sarı veya kırmızı ya da sarıdır. Bunun yanı sıra siyah noktalı veya siyah zemin üzerine kırmızı, pembemsi veya sarı desenlidir. Tropiklerde yeşil ve mavi renkli olanlarına da  rastlanılmaktadır. Dut ve bunun gibi meyvelerin üzerinde dolaşırlar. Boyları yaklaşık olarak 0,5 santimetredir. Ancak Asya’daki bazı türler 1 santimetrenin üzerine çıkmaktadır. 

Ülkemizde ki türleri şunlardır. Adalia bipunctata,  Coccinella septumpunctata, ve Coccinella quinquepunctata bunlar en bilinen türlerindendir.

Uğur Böcekleri Zararlı Mıdır?

Epilachninae alt familyası haricinde, hepsi yararlı böceklerdir.  Epilachninae türünde olanların tarım zararlısı olduğu bilinir. Uğur böcekleri yaprak yedikleri için biyolojik mücadele için kullanılmaktadır. Aynı zamanda mantarda yedikleri bilinir.

Uğur böcekleri yumurtlayarak çoğalırlar ve hayatları boyunca birden fazla yumurta bırakırlar. Yavruya bakımları yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.