Uçan Kalamarlar

Uçan Kalamarlar

ucan-kalamarlar

Uçan Kalamarlar

Bilim adamları, uçan kalamarın gizemini ortaya çıkardı.

Biz, kendimize, bol miktarda sürprizlerle dolu bir oda bırakarak, dünyadaki okyanusların sadece küçük bir kısmı hakkında araştırma yaptık. Son büyük sürprizi, Hokkaido Üniversitesi araştırmacıları bir kalamar türünün uçabildiğini ortaya çıkararak yaptı.
Uçan kalamar söylentileri ve dedikoduları var olan bir şeydi; fakat bugüne kadar hiç kimse, bir kalamarın nasıl uçabildiğini ortaya. çıkaramamıştı.
Bu kalamarlar nasıl yüzerken uçuşa geçebiliyorlardı? Uçuşun dört aşaması araştırmada; başlama, sıçrama, süzülme ve dalış şeklinde tanımlanmıştır.

Yüzme esnasında, kalamarlar örtülerini açıyor ve kendilerini çekiyorlar. Daha sonra, bu kalamarlar vücutlarını, güçlü bir sıçramayla, su dışına, havaya fırlatıyorlar. Bu güçlü fırlatış ile, kalamarlar, yüzgeçleri ve dokunaçlarını bir kanat gibi kullanarak yayıyorlar. Kalamarlar, dokunaçları arasında, kurbağaların ayaklarında bulunan perdelere benzer, ince bir zara, sahiptirler. Bu ince zarlar, kalamarlara, iyi bir şekilde yapılmış kağıt bir uçak gibi, havada yükselip süzülmelerini aerodinamik bir hale getirmek ve dokunaçlarını bir kanat gibi kullanmaları sağlamak için yardımcı oluyor.
Bu kalamarlar, saniyede 11.2 metreye kadar süzülebiliyorlar.

Bir diğer bakış açısıyla, 2012 Yaz Olimpik Oyunlarında altılı madalya kazanan Usain Bolt, saniyede 10.31 metre koşuyordu. Kalamarlar yaklaşık 3 saniye boyunca havada kalabiliyorlar ve uçuşlarını 30 metre boyunca sürdürebiliyorlar.
Uçuş sırasında bu kalamarlar sadece pasif bir şekilde süzülmüyorlar. Duruşlarını, uçuşun safhası ve suya olan mesafelerine göre, aktif bir şekilde değiştiriyorlar. Su üstündeki süzülmeden sonra kalamarlar, suya girişteki etkiyi minimize etmek için, , yüzgeçlerini ve dokunaçlarını katlıyorlar.

Kalamarların, uçan balıklar gibi, su altındaki avcılardan kaçmak için uçtuğuna inanılıyor. Bu durum okyanus avcılardan kurtulmak için harika olsa da, kalamarları, deniz kuşları gibi yeni avcılara daha kolay av yapabilir. Bu büyüleyici canlılarla ilgili öğrenilecek daha çok şey var: fakat su götürmez kesinlikteki şey, artık bizim kalamarları sadece deniz yaratığı olarak değil, uçan bir yaratık olarak da bildiğimizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.