Thomas Edison Hayatı ( Kısaca )

Thomas Edison Hayatı ( Kısaca)

 

Thomas Edison Hayatı
Thomas Edison Hayatı

Tarihte unutulmaz icatları yapmayı başaran Thomas Edison, teknolojinin gelişmesine ve yeni dünyada yer alan pek çok aletin çalışmasına olanak sağlamıştır.
Thomas Edison hayatı bu bakımdan en fazla merak edilen bilim adamı hayatları arasında bulunmaktadır.
Ampul icadı artık Thomas Edison ile bir bütünlük halinde bulunan ve Edison denince akla gelen ilk icat olarak bilim dünyasındaki yerini almıştır. Thomas Edison, 147 yılında Amerika Ohio eyaletinde doğmuştur.
Yedi kardeş olan Thomas Edison, 7 yaşında iken başarısızlığı yüzünden okuldan uzaklaştırılan bir öğrencidir. Zeka geriliği yüzünden Thomas Edison eğitimi özel bir öğretmen tarafından yürütülmüştür.
10 yaşına gelen ünlü bilim insanı bu yaştan sonra Kimya ve Fizik ile ilgilenmeye başlamıştır. 12 yaşında ise ailesine maddi yardım yapmak amacıyla Thomas Edison trenlerde gazete satmaktadır ve pazarlarda yük taşımaktadır.

Thomas Edison, kazandığı paraları biriktirerek Atölye kurmuştur. Bu dönemden sonra Thomas Edison hayatı daha anlamlı bir hale gelecektir.
Bu atölyede kendisi için elektrikli oy makinesini geliştiren Thomas Edison, bu makinenin patentini de almıştır.
Araştırmalarına ara vermeden devam eden ünlü bilim insanı bir sonraki aşamada telgraf üzerinde araştırma yapmıştır.
Karbondan iletici eklemesi yapması ile birlikte telefonun temelini atmayı başarmıştır.
Bu icatlardan kısa süre sonra ise 1877 yılında ses kayıt makinesini geliştirmeyi başarmıştır. Ark lambası üzerinde de çalışan Thomas Edison, elektrik akımının ters orantılı olacağını güvenli bir yolla düşünmeyi başaran ender bilim insanları arasında yer almaktadır.
Yaptığı 13 aylık çalışma ile Thomas Edison, karbon flamalı lambanın patentini alıp halka da tanıtmıştır.

18 Ekim 1931 yılında New Jersey’ de ölen Thomas Edison hayatı boyunca bilim dünyası için oldukça fazla katkı sağlayan bilim insanları arasında yer almaktadır.
Gerek elektrik konusunda gerek ses kayıt konusunda yaptığı araştırmalar ve icatları modern zamanın en önemli cihazlarının en temel oluşumlarını oluşturmuştur.
Günümüzde bu icatlar ile her konuda gerekli araştırma ve deney yapılarak bulunan icatlar daha da gelişmeye devam etmektedir ve daha da devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.