Teknolojinin Yararları ve Zararları Kısaca

Teknolojinin Yararları ve Zararları Kısaca

        Teknolojinin Yararları ve Zararları

Teknolojinin Faydaları Nelerdir?

 1. Teknolojinin Faydaları ve Zararları Nelerdir
  Teknolojinin Faydaları ve Zararları

  Teknolojinin sayesinde bilgi alış verişi çok kolay hale gelmiştir. Bir kaç örnek verecek olursak, şuan yazmakta olduğum bilgiyi Google’de aradığınız zaman ulaşabiliyorsunuz. Yada Dünyanın diğer ucunda gerçekleşen deprem, sel gibi olayları anında öğrenebiliyoruz. Bu anlattıklarımız teknolojinin yararları arasındadır.

 2.  Bir diğer yararları ise insanların hayatını alışverişini kolaylaştırmıştır. Örnek verecek olursak bir cihaz alacaksınız, yada bir ayakkabı alacaksınız ve bu ayakkabının modeli bulunduğunuz şehirde yok olduğu durumlarda kolayca internet üzerinden güvenilir şirketlerden sipariş vererek kargo ile evinize teslim edilir. Ödeme yöntemi ise kredi kartı ile olur.
 3. Bir başka yararı ise, internet üzerinden yada sosyal medya ağları üzerinden başka ülkelerde olan akrabalarınız, arkadaşlarınız ile kolayca mesajlaşabilir ya da görüntülü ve sesli konuşmalar gerçekleştirebilirsiniz.
 4. Sağlık konusunda örneğin bir hastalık belirtisi hissettiniz herhangi bir yeriniz ağrıyor, ve hastalığınızı merak ediyorsanız, hemen interneti açarak hissettiklerinizi yazıp hastalığınızın neden kaynaklandığını öğrenerek ciddi bir hastalık ise erken teşhis edip doktora başvurabilirsiniz.
 5. Bir diğer teknoloji ise ulaşımdır. Örneğin bir şehirden bir şehire belki atlarla, eşeklerle, develerle yada yürüyerek insanlar gidiyorlardı, buda insanların günlerini alıyordu, belkide bir şehirden bir şehire gitmek günleri alıyordu. Ama ulaşım sayesinde kilometrelerce yada binlerce kilometreleri uçakla 2 saatte gidebiliyoruz. Yada araba ile belli başlı saatlerle gidebiliyoruz.
 6. Bir başka teknolojiye örnek verecek olursak, örneğin çamaşır, bulaşık makinaları yoktu. Annelerimiz elbiselerimizi yada bulaşıkları eliyle yıkıyordu. Ama şuan baktığımız zaman çamaşır makinası yada bulaşık makinaları hayatın ne kadar kolaylaştığına birer örnektir.

 

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

 1.  Teknolojinin bir diğer zararı ise çevre kirliliği artmış ve küresel ısınmaya davetiye çıkarmıştır.
 2. Teknolojinin yüzünden insanlar tembelleşmiş ve hazıra alışmışlardır. Açıkçası tüketici olmuşlar.
 3. Bir diğer zararı ise çeşitli yeni hastalıklar ortaya çıkmıştır.
  Ancak şunu da bilmelisiniz. Teknoloji sayesinde de bu hastalıklara çözüm bulunuyor.
 4. Bir diğer zararı ise insanlar arasında yüz yüze konuşma iletişimler azalmıştır.
 5. Bir diğer örnek ise, teknoloji aletlerinin çoğu elektrik ile çalışmaktadır. Elektrikle çalıştığı için radyasyon yani elektromanyetik dalgalar yaymaktadır. Buda insan sağlığını olumsuz etkilemektedir.
  Çünkü elektromanyetik dalgaları, sinirler nöronlar aracılığı ile elektromanyetik dalgaları beynin çeşitli bölgelerine ulaştırmaktadır.

One Reply to “Teknolojinin Yararları ve Zararları Kısaca”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.