Spor Sakatlıkları ve Sebepleri

Spor Sakatlıkları ve Sebepleri

Spor Sakatlıkları

Spor Sakatlıkları

Spor insanoğlunun en eski uğraşı alanlarından biri olmuştur. Sportif faaliyetlerinin ilk çağlarda avlanma ve savunma maksadıyla yapılan faaliyetler sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Örnek vermek gerekirse okçuluk sporunun ortaya çıkışında avlanma faaliyetleri ve düşmanlardan korunmak için silah yapma isteğinin etkisi büyüktür.  Günümüzde de spor her geçen gün daha fazla ilgi toplayan amatör ya da profesyonel olsun insanların büyük çoğunluğunun uğraşıları arasındadır. Sağlık yaşam ya da gelir kapısı olarak görülen sporla ilgilenenlerin sayısının çoğalması beraberinde de sakatlıkları getiriyor. Spora bağlı sakatlıkların büyük çoğunluğunun sebebi temelde eğitim eksikliğine dayanmaktadır. İnsanlar birçok işi yaparken belli bir bilgiye sahip olurken sporun bu kısmı göz ardı edilerek sadece bedensel bir faaliyet olarak görülmektedir.  Spor sakatlıklarının sebeplerini ve bu sakatlıklara maruz kalmamak için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralanabilir.

  1. Aşil Tendonu Sakatlığı :aşil tendonu baldırdan topuklara doğru inen kasların topukla birleştiği noktaya denir. Kopması halinde tedavisi uzun zaman alır. Zedelenme ya da zorlanma durumunda mutlaka iyi bir dinlenme gerekir. Aşil tendonu sakatlıklarının sebepleri arasında iyi ısınmama ve bacak kaslarını fazla zorlama gelir.
  1. Kas Çekmeleri :Bekli bir kas grubunun aşırı gerilmesi ve zorlanmasıdır. Sebebi olarak kas grubunun yeteri kadar ısıtılmaması ve kondisyon eksikliği gösterilebilir. Kas bölgesinde ani bir ağrı ve yanma ile belli eder. Hemen spor faaliyeti bırakılmalı ve ilaç tedavisi yapılmalıdır. Bandajla baskılı şekilde sıkma tedavi sürecinde faydalıdır. Birkaç günlük dinlenmeden sonra kaslar hafif antrenmanlarla esnetilmeye başlamalıdır.
  1. Burkulma  :çukur vb. sebeplerle dengesiz ve kontrolsüz hareket sonucu bağların gerilmesidir. Burkulma olan bölgede ödem oluşması ile kendini belli eder. İlk müdahale olarak buz tedavisi yapılmalıdır.sıcak su ve duştan bir süre uzak durulmalı.
  1. Kas Sertliği :bilinçsiz spor yapma, kaslara aşırı yüklenme ve kondisyon yetersizliği sebepleri ile ortaya çıkar. Faaliyetten sonra gerdirme egzersizleri ve duş alıp dinlenmek gerekir.

         Spor kazalarında en önemli etken faaliyete başlamadan önce yeterli düzeyde ısınma hareketlerinin yapılmaması ve vücudun kapasitesinin üzerinde zorlanmasıdır. Sakatlıkların önüne geçebilmek için bilinçli bir şekilde spor yapmak en önemli husustur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.