Sigarayı Nasıl Bırakabilirim – Öneriler

Sigarayı Nasıl Bırakabilirim – Öneriler

 

Sigarayı Nasıl Bırakabilirim

Sigarayı Bırakmak İstiyorum
Sigarayı Bırakmak İstiyorum

Sigarayı bırakmak ile ilgili olarak öncelikle bilinmesi gereken nokta, sigarayı bırakmak için verilen mücadeleyi irade ile ilişkilendirmemektir.

Etrafın bu irade meselesi vb. sözlerinin sizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin. Sigara bağımlılığından kurtulmaya karar verdiğimizde ilk zamanlar çok önemlidir. Çünkü vücut sürekli olarak aldığı nikotine karşı ilk zamanlarda aşırı istek duyacaktır.

Bu istek zamanla azalma gösterecek ve bir zaman sonra artık istemeyi bırakın, kokusunu alınca bile tiksinme hissi oluşacaktır. Sigara bırakma sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar ve önerileri şu şekilde sıralayabiliriz :
Sigarayı bırakmak için 3-4 gün sonrası için kendinize söz verin ve bu 3-4 gün içinde kendinizi psikolojik  olarak bu duruma hazır hale getirin.

Sigara içenler çok iyi bilir ki sigara bazı zaman dilimlerinde rutin hale gelmiştir. Mesela yemekten sonra, çaydan sonra, öğretmen ise bağımlı kişi teneffüs aralarında vb. bırakma sürecinde özellikle bu zaman dilimlerini sigara içmeden atlatmaya özen gösterin.
Paket almayın. Bırakmaya karar verişinizin ilk haftalarında çok aşırı istek duyar ve bunu atlatamazsanız etrafınızda içen birinden alarak atlatın bu süreci. Paket aldığınız taktirde bir tane ile kalmayacaktır.

 

  • Sigarayı en çok içtiğiniz zaman dilimlerini başka uğraşlarla değerlendirin.
  • Sigarayı içmediğiniz süreçte vücudunuzdaki değişimleri düşünerek ne kadar iyi bir şey yaptığınızı kendinize sürekli tekrar edin.
  • Vücudunuzun, elbiselerinizin kokmadığını hissedin ve bu durumun sizin için ne kadar güzel olduğunu bilin.
  • Sigara içilen ortamlardan ve size sigarayı hatırlatacak uyaranlardan bir müddet mümkün olduğu kadar uzak durun.
  • Etrafınızdakilere sigarayı bıraktığınızı söyleyin ve bu aşamada size yardımcı olmalarını isteyin.
  • Bol bol sıvı tüketin ve ten renginizin parlaklaşmaya başladığını görünce kendinize olan güveniniz ve yoldaki azminiz artsın.

 

Yukarıda söylenenlerin başarıya ulaşması bizim kararlılığımızla alakalı. Eğer sigara pahalı, çok para harcıyorum vb. nedenlere dayalı bir bırakma düşüncemiz varsa işimiz çok zor. Sigarayı maddi yükünden dolayı değil sağlıklı bir yaşama adım atma kararlılığı ile bırakmak istersek sonuç istediğimiz gibi mutlaka olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.