Sardalyanın Sağlığa Yararları Nelerdir?

Sardalyanın Sağlığa Yararları Nelerdir?

Sardalyanın Sağlığa Yararları

 Sardalyanın sağlığa faydaları, tüm yaş grubundan kişiler arasında bu balığın bayağı popüler olmasını sağlamıştır. Pekâla, konserve sardalya sağlıklı mıdır? Bu balık hakkında dahada fazla bilgi için, okumaya devam ediniz.

Sardalya Balığının Faydaları
Sardalya Balığının Faydaları

Besin değerleri kazanmanın pek fazla yolu vardır. Bunlardan birisi de sardalyadır. Sağlığımız için, harikalar yaratan  balık türlerindendir. Hepimizin bildiği üzere balık bayağı sağlıklı bir gıda olmakla beraber, sardalyanın kesin olarak kendine özelde yararları  vardır. Balık yağı da sağlıklı hücreleri  için, gereklidir. Sardalyalar küçüktür, pişirmek ve ayrıca yemek basittir. Mesela domates sosu ile dolu konserve sardalya hızlı bir şekilde ve ayrıca basit bir yemek keyfi  için, basit bir yol sağlamaktadır.

 Sardalyanin Sağlık Açısından Yararları:

Sardalyanın yararları sağlıklı bir kalpten yağ yakımına kadar değişmektedir. Sardalyanin yüksek besin düzeyine sahip oluşunun insan sağlığını pozitif etkilediği düşünülmektedir. Sardalyanın sağlık için, daha mühim olan vitamin ve ayrıca mineral ile dolu olduğu gösterilmiştir. Çokça önemli bir protein kaynağı olmasıyla beraber, sardalya aşağıda verdiğimiz öteki besin elementlerine göre daha yüksek miktarda besin içerir.

 Omega 3 esas yağ asitleri: Bu yağ asitleri kalbi bazı hastalıklardan korumada çokça önemli  bir rol oynamaktadır. Bu doymamış yağ asitleri iyi olan kolesterolü arttırmaktadır, yüksek kan basıncını düşürür ve ayrıca genellikle kalp krizi ile bağlantılı olan kan pıhtısı oluşumunu önlemeye faydalı olmakla yükümlüdür. Omega 3 esansiyel yağ asitleri ten dokusunu düzenlemeye  faydalı olur, kırışıklık oluşumunu önler ayrıcada gelecek seneler için, ten güzelliğini korur.

Eğer Omega 3 esansiyel yağ  asitleri için harika  bir kaynak arıyorsanız, sardalyaden daha da iyi ne olabilirki? Bir porsiyon sardalya  1 ile 1.7 gr. arasında herhangi bir miktarda omega 3 yağ asidi sağlayabilmektedir. Hayvan çalışmaları sırasında omega 3 yağ asitlerinin kolon kanserinin dahada fazla ilerlemesini durdurabilmek için, önemli derecede bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Aynı zamanda, yüksek miktarda omega 3 esansiyel  yağ asitleri içermiş olan gıdalarla beslenmek bayanların meme kanserine yakalanma riskini azaltır. Bir takım çalışmalar sonucunda sardalya gibi balıklardan elde edilmiş olan omega 3 yağ asitlerinin prostat kanserini önlemek için, faydalı olabileceğini göstermektedir. Tüm bunlar göz önünde bulunduğunda sardalya kanseri önlemek için, son derece faydalı bir besin olabilmektedir.

Omega 3 yağ asitleri anti   inflamatuar nitelikleri göstermektedir. Bundan ötürü sardalya yemek artrit  eklem iltihabı  gibi durumlardan  sizleri koruyacaktır.  Beslenmenize yardımcı olarak sardalya eklemek sağlıklı eklemlere sahip olmanızı sağlamış olacaktır.

 Omega 3 yağ asitlerinin yeterince konsantrasyonu bellek fonksiyonu, konsantrasyonu sağlamak ve ayrıca genel performansı koruyabilmek için, gereklidir. Omega 3 esansiyel  yağ asitleri, beyin içerisinde önemli ölçülerde bulunur. Sardalya da omega 3 yağ asitleri bayağı yüksek miktarda olduğundan dolayı bu balığın tüketimi kesin olarak beyin fonksiyonlarını arttırmaya faydalı olmuş olacaktır.

   B12 Vitamini:

Sağlıklı bir sinir systemi için, B12 vitamini alımı fazla önemlidir. B12 vitamininin yeterince alındığı zaman enerji düzeylerini yükseltir.  Aynı zamanda vücudumuzun sağlıklı kan hücreleri üretebilmek içinse B12 vitaminlerine ihtiyacı vardır.

D Vitamini:

Sardalya kalsiyum emilimine yararlı olan D vitamini açısından zengindir. Öteki bir anlatım ile, D vitamini kemik büyümesi  için, esas teşkil eden sağlıklı kan calsiyum seviyesini korumak için, fazla önemlidir.

Kalsiyum:

Sardalyada bulunmuş olan calsiyum kemikleri sağlıklı tutmak için, çalışır. Kemik gücünü en üst seviyeye çıkarmak için, egzersiz ile yeterince kalsiyum alımı eşit düzeyde önemlidir.  Calsiyum eksikliği   ve  kemik erimesi  osteoporoz  tarzı kemik hastalıklarının gelişiminin arkasındaki esas sebeptir.

Kilo Kontrolü:

Sardalyanın bir öteki avantajı ise düşük kalorileri olmasıdır. Bu sebeple sardalya, her yapılan diyetlere dahil edilebilir. Sardalya tüketimi kilo kayıbı için, gerekli olan, metabolizma hızını artırabilen omega 3 yağ asitlerinin vücuttaki değerini arttırarak kilo vermeye faydalı olabilmektedir.  Ağırlığını azaltabilmek  isteyen karbonhidrat bilinçli diyet oluşturan insanlar kesin olarak sardalyadan yararlanmalıdır.

  Fosfor:

Sardalya fosfor  zenginlik  yönünden birkaç  gıdadan biridir. Fosfor atıkların atılımını sağlamakta olan böbreğin çalışma yeteneğini en üst seviyeye çıkarır. Üstelik  normal diş  ayrıca kemik oluşumları için, bu tür sardalya tarzında fosfor kaynaklarının tüketilmesi gerekmektedir.

Sardalya Konserve Sağlıklı Mıdır?

Günümüzde piyasada mevcut olan sardalya konserveleri omega 3 yağ asitlerinin saf ve doğal bir kaynağı arasındadır.  Sağlıklı bir atıştırmalık isteyenler konserve olan sardalyayı  yiyebilir. Zeytin yağı veyahutta domates sosu ile gelmiş olan sardalya açlık acısını gidermek için, sağlıklı bir yöntemdir. Bu taşınabilir besinler,  sık çalışmakta olan sınıf için, bir nimettir.  Şayet sağlıklı ve ayrıca pratik bir yemek arayışındaysanız bu sardalyalar sizin için uygun olanıdır.

Üstelik, sardalya balığının cıva seviyesi  az olmakla beraber  ayrıca bu sebeple bir kişi haftada 224  ile  280 Gr. sardalya porsiyonu tüketebilir. Sardalyanin faydaları onu neden beslenmenize dahil etmeniz gerektiğini açıkça meydana  koymaktadır. Sardalyanın besin düzeylerinin onu sağlıklı bir beslenmenin olmazsa olmazı parçası yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.