Sağlık Turizminde Türkiye’nin Yeri

Sağlık Turizminde Türkiye’nin Yeri

 

Sağlık Turizmi Nerelerde Yapılır
Sağlık Turizmi Nerelerde Yapılır

Türkiye’nin sağlık turizmi açısından dünyadaki yerine geçmeden önce kısaca sağlık turizmi hakkında bilgi vermek faydalı olacaktır .

Türkiye son on beş yıl içerisinde sağlık turizminde önemli gelişmeler sağlamıştır . Ancak henüz dünya piyasasında istenilen seviyeye geldiği söylenemez . Türkiye’nin sağlık turizmi açısından birçok avantajlı yönü bulunmaktadır . Bu yönlerini şu şekilde sıralayabiliriz :

– Türkiye ‘ deki özel hastaneler artık batı ile yarışabilecek seviye gelmiştir .
– Türkiye JCI ‘ ya akredite olmuş hastane sayısı bakımından dünyada 2. sırada yer almaktadır .
– Termal kaynaklar bakımından Avrupa ‘ da 1, dünyada ise 7. sırada bulunmaktayız .
– İklim ve tarihi itibariyle turizme son derece uygundur .
– Sağlık hizmetleri çoğu ülkeye göre ucuzdur .

Sağlık Turizmi Nedir?

Sağlık turizmi insanların çeşitli sebeplerle yitirdikleri sağlıklarına tekrar kavuşmaları ya da sağlıklı iseler bu sağlıklı hallerini uzun süre devam ettirebilmek için başka yerlere yaptıkları seyahatlere denir . Yani sağlık turizmi kişinin sağlık problemlerine çare bulmak amacıyla gerçekleştirdiği seyahatlere verilen addır .

Sağlık Turizminin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sağlık turizmi ile ülkeye turist girişi sağlanmakta ve burum ülke ekonomisi için artı bir girdi olmaktadır . Ayrıca yabancı ülke vatandaşlarını ülkeye çekebilmek adına yapılan faaliyetler sektörde gelişme sağlamakta ve yerli hastalara da daha iyi hizmet sunulmasına olanak sağlamaktadır .

Sağlık turizminde karşılaşılan olumsuz durum ise hastaların ülkelerindeki sağlık güvencelerinin başka ülkelerde geçerli olamaması durumunda hastanın büyük maddi külfet yaşaması , tedavinin ardından ülkesine dönünce yaşadığı yan etki vb. sorunlarda tedavi ile ilgili sıkıntılar yaşaması gösterilebilir .

Sağlık Turizminin Çeşitleri Nelerdir?

Sağlık turizmi ; kaplıca turizmi , spa-wellness , yaşlı turizmi , engelli turizmi , ve medikal turizm olmak üzere beş bölümdür .

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.