Rota Virüsü Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rota Virüsü Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rota Virüsü
Rota Virüsü

Rota Virüs, 6 ay ile iki yaş arasında görülmüş olan sık ishaldir. Bunun yanı sıra mide ve ayrıca bağırsak iltihaplarına yol açan, çocuklarda ayrıca yeni doğan çocuklar da enfeksiyonlara neden olan bir virüs çeşididir. Kuluçka dönemi 2 ile 5 gün arasında değişiklik gösterir. Ateş, kusma  ayrıca ishalle beraber seyreder.  Ateş ayrıca kusma kuluçka döneminin ilk zamanlarında 3 ile 4 gün içinde geçebilir. Fakat ishal ise 10 güne kadar sürebilir. Tüm çocukların 5 yaşına kadar en az bir kere rota virüsü nedeni ile hastalandığı görülmektedir.  Rota Virüsü bir kaç kez de bulaşabilir.

Rota Virüs Nasıl Bulaşır, Korunmanın Yolları Nelerdir?

Ağız ve ayrıca dışkı yolu ile bulaşmaktadır. Bağırsak hücrelerini etkilediğinden değişik bağırsak hastalıklarına da yol açabilmektedir. Bilhassa kış aylarında görülmüş olan virüs yenilen yiyecek içeceklerle, Virüsü taşıyan ellerle temas edilmesi halinde, tuvalete girdikten sonrasında ellerin yıkanmaması yolu ile bulaşır.

Bebeğimizin korunmasız ayrıca alışkanlıklarını bizim öğrettiklerimiz le  kazandığı yaş aralıklarında tehlike arz eden virüsün bulaşmasını engelleyebilmek  için, ek çok da dikkat edilmesi gerekli olan şey, temizlik faktörüdür. Tuvaletten çıktıktan sonrasında ellerini yıkamayı genellikle unutan çocuklar rota virüs tehlikesi altındadır. Çocuğunuza bu tür eğitimi vermeyi kesin olarak ihmal etmeyiniz. Evladınızın koluna takacağınız renkli  ayrıca hafif bir takı, ona tuvalete gittikten sonrasın da ellerini yıkması gerektiğini hatırlatabilir. Başkaları vasıtası ile kullanılmış olan tuvaletleri  ayrıca eşyaları çocuğunuzun kullanması yolu ile de bulaşır. Bu sebeple bebeğinize oynaması için, oyuncak olmayan eşyalar vermeyin.  Bir süs eşyası, kitap, gazete ve bunun gibi  Oyuncaklarını  elinizden geldiğince steril tutmaya çalışınız. Bilhassa emekleme sürecinde bebeğiniz devamlı  yerde ayrıca virüse neden olacak etmenlerle iç içe yaşar.

Kendi evinizi ne kadar temiz tutmaya özen gösterseniz takdirde virüsün bulaşmasını engel olamayabilirsiniz. Fakat hangi dönem olursa olsun temizlik konusunda elinizden geleni yapmalısınız. Şayet bu mevzu hakkında dikkatli davranırsanız, bebeğinizin,  geçirebileceği öteki hastalıklara karşı da önlem almış olursunuz. Evinizin temizliğinin haricinde ellerinizi yoğun yoğun yıkamanız virüsün tensel temas ile çocuğunuza geçmesini önler. Kıyafetlerini  sürekli olarak değiştirmelisiniz. Evlatlarınız okulda, kucağa alındığı bir elde, kreşte, kontrole götürdüğünüz hastanede yani her yerde bu virüse maruz kalabilmektedir . Rota virüsün bulaştığı zamanlarda ise evlatlarınızı kreşe veyahutta okula belli bir zaman çerçevesi içinde gönderilmeyin, ve  evde istirahat etmesi gerekir. Bu virüsün diğer çocuklara bulaşmaması için, doğru olan yöntem budur.

Rota Virüsün Nasıl Tedavi Edilir?

Rota Virüsünün Tedavisi
Rota Virüsünün Tedavisi

Tedavi için, herhangi bir ilaç verilmemektedir. Öteki  enfeksiyonlarda uygulanan antibiyotik tedavisi de yapılmamaktadır. Evvala vücutta kaybedilen su ayrıca tuz miktarının yükseltilerek beden direncinin tekrardan yükseltilmesi hedeflenir. Bunun için, bebeğinizin  bol sıvı alması ve ayrıca ishale uygun yiyecekler yemesi gerekir. Şeker,  tuz karışımı ile susama sağlanabilmektedir. Muz,  Patates püresi, yoğurt ve ayrıca pirinç tarzında gıdalar tüketmesi ishal tedavisinde yararlı olmuş olacaktır. Günümüzde bebeğinize kesin olarak yağlı ayrıca soslu yiyecekler vermemelisiniz.  Eğer emziriyorsanız emzirmeye devam etmeniz gerekir. Şayet bebeğinizin yeterince sıvı tüketmesi sağlanamıyorsa serum tedavisi önerilir. İshalini tümüyle durduran bir ilaç tedavisi yapılmamaktadır. Bu yaşanması gerekli olan bir süreçtir. Mühim olan bu süreçten ne kadar az bir zararla çıkabildiğinizdir. Unutmayalım ki  bebeğiniz.  Her hastalandığı takdirde ilaçları kullanmakta onun metabolizmasına değişik zararlar vermekte ileride değişik rahatsızlıklara yol açar.

Rota Virüs Enfeksiyonları Nasıl Önlenebilir?

Yeni geliştirilen aşıların  Rotarix® ve ayrıca RotaTeq® enfeksiyon oranını azalttığı, enfeksiyon ile gelişmiş olan ağır rahatsızlıkları da engellediği görülmüş. Rota virüs aşısı 2 ayın üstündeki çocuklarda, ilk dozu 3. aydan önce başlanmak şartıyla 2 veyahutta 3 doz şekilde ağız yolu ile uygulanır.

Ülkemizde bu aşılar devlet vasıtası ile karşılanmadığından dolayı, eczanelerden temin edilerek sağlık ocaklar veyahutta hastanelerde yaptırılmaktadır. Aşıların fiyatları ise şu biçimdedir.

ROTATEQ : 2 x 114.01 TL

ROTARIX : 3 x 142.32 TL

Aşının kullanımının yaygınlaştırılması neticesiyle tüm dünya ülkelerinde çocuk ölümleri azaltılabilir. Ne yazıkki,  bu enfeksiyon dahada fazla aşının kullanımının maddi nedenlerle sağlanamadığı çokça gelişmiş ayrıca gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir. Aşı haricinde en etkili korunma metodu dahada önce de belirttiğim şekilde temizlik  ayrıca ellerin yoğun yıkanmasıdır. Bunu bir hayat tarzı haline getirmek, hayatımızın her zamanında bize faydalı olmuş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.