Roka Nedir, Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Roka Nedir, Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Roka
Roka

Roka nedir, Turpgiller familyasından olan rokayı hemen hemen herkes balık yemeğinin yanında tüketir

Hafif acımsı bir tadı olan roka salata olarak tüketildiği zaman vücuda çok fazla yarar sağlar.

Salataların vazgeçilmez en önemli malzemelerinden biri olan roka, Turpgiller ailesine ait bir sebze türüdür. Ülkemizde en çok Akdeniz Bölgesi halkı tarafından sevilir ve tüketilir. Avrupa ve Amerika ülkelerinin’de son senelerde dikkatini çekerek yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Hafif acımsı bir tadır vardır. Rokanın lezzetine alışmış olan bir kişinin roka dan vazgeçmesi imkansız denecek kadardır. Ayrıca aynı zamanda tam bir C vitamini deposu olmasının yanı sıra sağlıklı bir diyet ürünü olarak kullanılmaktadır.

Diğer yandan A, K, P vitaminleri ile; folat ve kalsiyum gibi mineralleri de rokanın içeriğinde bolca bulunur. Bütün bu vitaminlerden roka ile faydalanmak adına, rokanın taze ve mevsiminde olmasına dikkat edilmesi gerekir. Genellikle kış aylarında tazesi bulunan roka, düzenli halde tüketildiği zaman, bütün bir kışı hasta olmadan geçirmeniz mümkündür. Tabi hasta olmam diyerek hastalığı tetikleyici önlemler almazsanız tabii ki roka sizi % / 100 her şeyden koruyacak değil, Fakat bütün bir kış boyunca az oranda da olmasına rağmen koruyabildiği kadar korumaktadır.

Roka Sağlık bakımından içeriğinde bulunmuş olan mineraller ve vitamin ile değerli olan bir sebzedir. Bunun yanı sıra rokanın idrar söktürücü görevini yapar. Aynı zamanda Karaciğer için de oldukça faydalı olması ve bu organda oluşmuş olan ağrıların dinmesi için roka dan faydalanabilinir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi ayrıca özellikle kış mevsiminde bazı hastalıklara karşı koruyucu etki göstermesi, rokanın sağlığa olan faydaları arasında yer alır. Tohumu, yaprakları ayrıca kökleriyle birlikte kullanılması mümkün olan bir bitkidir, salatalara da eşsiz bir lezzet kazandırır. Köklerinden ve tohumlarından baharat elde edilmektedir. Yapılmış olan baharatı çorba ve yemeklere eşsiz bir lezzet katar. öksürük ve sarılık gibi bazı hastalıklara karşı tedavi edici özelliklerine sahip olan rokayı ülkemizin her alanında yaygın olarak bulmak ayrıca kullanabilmek mümkündür.

Roka Nasıl Kullanılır?

Roka
Roka

Roka genellikle salatalara muazzam bir tat katan ve vitamin deposu olan bir sebze türüdür. Diğer yeşillik türlerine uyumlu olduğu kadar, peynir ve domateslere yapılan salatalara eşsiz ve güzel tat katmakla görevlidir. Ayrıca balık yemeklerinin yanına ise yine en çok yakışabilen bu sebzenin salatasıdır. Bunun yanı sıra roka bazı bölgelerde börek yapımında da kullanılır. Aynı ıspanak gibi, rokayı da hafif haşlanabilir ve börek içlerinde kullanılabilir.

Rokanın Faydaları Nelerdir?

Rokanın Faydaları Nelerdir?İnsanlarda bağışıklık güçlendirici yani, immün sistemi vücudu temizleme görevli olarak bilinmiş olan rokanın tam manasıyla doğal bir antioksidan olduğunu söyleyebiliriz. Vücut içerisindeki zararlı maddeleri dışarıya atabilmek için düzenli olarak tüketmek vücuda katkı sağlar. Bunun yanı sıra vücuda olan birden çok faydalarının yanı sıra en önemlisi, kansere karşı tam bir kalkan görevi üstlenir. Hiç bir müdahale etmeden kendi kendine toprakta biten bir sebze olmasının yanı sıra bir den fazla faydası için genellikle de roka yetiştiriciliği bir çok bölgede yetiştirilir. İçerisinde C vitamini kaynağı olan bu sebze, bağışıklık sistemini güçlendirir iken, hastalıklara karşı güçlü ve dirençli olmayı mümkin hale getirir. Safrayı artırır, hazmı kolaylaştırır, cinsel gücü artırır. Bunun yanı sıra içerisinde olan K vitamininden dolayı zayıf kemiklerin güçlenmesine de katkı sağlar. Bu yüzden çocuklarınıza roka yeme alışkanlığının kazandırmak oldukça mühimdir. Düşük kalorili bir sebze olmasının yanı sıra vitamin ve mineraller bakımından zengin olması, diyet yapılırken sık sık rokanın tercih edilmesine sebep olmaktadır. Bağırsağın bir numaralı dostu olan rokanın lifli yapısı ise, sindirim sistemini düzenli hale sokarak kabızlık gibi önemli sağlık problemlerinin önüne geçer.

Rokanın Yan Etkileri Nelerdir?

Roka Salatası
Roka Salatası

Rokanın Yan Etkileri Nelerdir?Rokanın sağlık açısından ölçülü düzeyde tüketildiği zaman hiç bir yan etkisi yoktur. Fakat günlük tüketim düzeyinin aşırıya kaçması halinde bazı ciddi olmayan yan etkileri beraberinde getirir. Tansiyon problemi olan kişiler özellikle roka tükettiği zaman aşırıya kaçmamaya özen göstermelidir. Bununla beraber roka mutlaka buzdolabı içerisinde muhafaza edilerek tüketilmesi gerekir. Kalp sağlığı problemi olan kişiler rokayı yerken aşırıya kaçmaması gerekir. Bunun yanı sıra mümkün olduğu kadar uzman doktor onayı ile tüketmeleri tavsiyelerimiz arasında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.