Psikolog ve Psikiyatr Arasındaki Farklar

Psikolog ve Psikiyatr Arasındaki Farklar

Psikolog ve Psikiyatr
Psikolog ve Psikiyatr

Psikolog ve Psikiyatr Zihinsel, duygusal ya da davranış sal anlamda sorunlar yaşayan insanlar üzerinde çalışmaları bakımından benzer özellikler gösteren psikolog  ve psikiyatrlar birtakım özellikleri ile birbirinden ayrılırlar.

Psikolog ve psikiyatrı birbirinden ayıran özellikleri şöyle sıralayabiliriz:
– Psikolog ve psikiyatr arasındaki en temel fark eğitimleri ile alakalıdır.

Psikiyatrlar tıp fakültesinden tıp doktoru unvanı ile mezun olurken psikologlar fen edebiyat ve ya sosyal bilimler fakültelerinden psikoloji bölümlerinden mezun olmaktadırlar.
– Psikiyatrlar tıpta uzmanlık sınavını kazandıklarında tıp doktoru unvanı ile hastahanelerin psikiyatri kliniklerinde çalışır, uzmanlık eğitimi tamamlayarak ve uzmanlık sınavın da başarılı oldukları zaman psikiyatri uzmanları (psikiyatrist) unvanını almaktadırlar.

Psikologlar ise klinik nöro psikoloji, psikoloji, adli psikoloji, gelişim psikolojisi gibi bazı alanlarda yüksek lisans yapıp uzman psikolog olurlar. Doktora yaparlarsa akademik doktor unvanını alırlar. Yani psikiyatr gibi tıp doktoru değildirler.
– Psikiyatrist ve psikolog arasındaki farklardan biri de  ilaç yazma yetkisi ile alakalıdır.

Psikiyatristler tıp fakültesinden tıp doktoru olarak mezun olmaları sebebiyle biyolojik tedavi yöntemleri uygulama, ilaç verme, reçete yazma gibi yetkilere sahipken, psikologlar tıp doktoru olmamaları sebebiyle ilaçla tedavi etme, reçete yazma gibi yetkilere sahip değildir.

Bu makalemizde Psikolog ve Psikiyatr Arasındaki Farklardan bahsettik, umarım bu bilgi işinize yarar, konu ile alakalı veya konu dışında sorulacak sorularınız varsa mesaj aracılığı ile düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

2 Replies to “Psikolog ve Psikiyatr Arasındaki Farklar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.