Nörodermit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Nörodermit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Nörodermit
Nörodermit

Nörodermit atopik egzama, atopik dermatit ve ya endojen olarak da isimlendirilir. Bebeklerde ki belirtisi bebek egzaması (süt kabuğu) şeklinde gösterir. Cilt kalıtımsal olarak belli başlı alerjen ve bakterilere karşı aşırı derece de hassastır. Nörodermit eğilimli olan kişilerde çok sık rastlanan alerji tetikleyiciler hayvan tüyleri ev tozu (toz akarının dışkısı) ciltlerinin kepekleri, besin ve polen maddeleridir. Bunun yanı sıra hastalığın akışını belirleyen, kişilere özgü etmenler de vardır: Bunlar ise stres durumları, ruhsal sorunlar, pasif sigara içiciliği, çevre etkileri ya da atık gazlar olabilir. Bebeklerde nörodermit genel de üç ile altıncı ay aralarında başlar. Genellikle alın, yanaklar, kulakların arkası ve boyunda kendini gösteren, akıntılı,  son derece kırmızı, kabuk bağlayan döküntü (egzama) şiddetli bir şekilde kaşınmaktadır.

Kaşıma neticesinde egzama tabakalarına kir girmektedir ve böylelikle plaklar iltihaplanabilir. Daha  da büyük çocuklarda genellikle büyük eklem bölgelerinde; diz, dirsek, ayak ve el eldemlerinde ki ciltte farklılıklar görülür. Genellikle boyun kısımları da etkilenir. Cilt döküntüsü buralarda pullu ve kurudur, ayrıca üzerinde genellikle kaşıma izleri bulunur. Soğuk kış mevsimlerinde nörodermit kötüleşmektedir. Hastayı kıvrandıran kaşıntı, genellikle sentetik veya yünlü kıyafetler cilde sürtüldüğünden dolayı şiddetlenir. Gençlik dönemleri boyunca da, egzama türlü türlü şekilde tekrarlayabilir ayrıca cildin herhangi bir kısmında görülebilir. Az egzama belirtileri olan zamanlarda, hasta olan bireyin cildinin dikkat çekici derecede kuru ve solgun olduğu gözlemlenir.

Yaş ilerledikçe egzama döküntülerinin etkileri de hafifler ayrıca çocuk 3 yaşına geldiği zaman nörodermitin tümüyle ortadan yok olması ender rastlanan bir durum değildir. Nörodermit kalıtım yolu ile geçen, tedavileri olmayan ve sebepleri henüz tümüyle anlaşılmamış bir hastalık türüdür. Egzama döküntülerinin meydana çıkmasını tetiklemekte olan pek çok etmen vardır. Döküntünün tedavisi mümkündür, fakat tekrardan meydana gelecektir. Bu nedenle mutlaka tedavi sözü veren, fakat neticede paranızı almaktan başka şeyler yapamayan mucizeyi iyileştiricilere ve onların ilaçlarına karşı dikkatli olun.

Hastalığın En Çok Görülen Belirtileri

 1.) Bebeklerde, genellikle kulakların arkası, yanaklar, ayrıca kaşlarda akıntılı, kaşıntılı döküntü. 2.) Çocuklarda genellikle büyük eklem bölgelerinin kıvrımlarında pullu, kuru, kaşıntılı döküntü.

Bu Hastalık İçin Doktora Gitmek Gerekir mi?

Çocuklarınızda nörodermit olduğu için endişeleniyorsanız, muhakkak doktora gidiniz. Lütfen nörodermit problemi olan çocuğunuzu kendi kendinize, doktora danışmadan tedavi sürecine kalkışmayınız.

Doktorunuzun Yapacakları Nelerdir?

Nörodermit hastalığı adına genel geçer bir tedavi planı oluşturmak mümkün olmamaktadır. Doktor ile birlikte, seneler geçtikçe özellikle üzerinde değişiklikler yapacağınız, çocuklarınıza özel bir tedavi planı gerekmektedir. Doktor size alerjenlerden olabildiği kadar arındırılmış bir ortam oluşturmanızın yanı sıra çocuklarınızın cilt bakımını doğru yapmanız adına önerilerde bulunacaktır. Akut egzama döküntülerinde doktor size kortizon içeren kremler ve antibiyotikler verebilir.

Bu kremleri yalnızca döküntülerden etkilenen kısımlara sürmeniz gerekmektedir. Özel olarak çocuklarınızn ihtiyaçlarına göre hazırlanacak bir homeopati tedavisi de işe yarayabilmektedir. Bundan dolayı homeopati eğitimi almış bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz. Dağ tepelerinde veya deniz kenarında hava değişikliği kürleri egzama döküntüsüne iyi gelebilir. Doktorunuza bu şekil bir hava değişikliğinin gerekip gerekmeyeceğini sormalısınız.

Kendi Başımıza Bir Şey Yapabilirmiyiz?

Akut iltihabi döküntüleri olabildiği kadar engelleyebilmek için, eczaneden alabileceğiniz, parfümsüz ve içerisinde katkı maddesi olmayan bakım kremleri, yağ dengelerini sağlayan ve nemlendirici merhemler ile çocuklarınızın cildinin kurumasını önleyebilirsiniz. Kortizon yalnızca akut döküntülerinde ayrıca doktorun tavsiyeleriyle kullanılmalıdır. Akut döküntülerinde artık kortizon içermeyen, yine de reçete ile satılan Pimecrolimus veya Tacromilus gibi benzeri kremler de kullanılmaktadır. Kaşıntı dürtüsünü antihistaminik bir ilaç ile hafifletmeye çalışınız.

Almanya’da eczanelerde satılan Prager Wundersalbe ilacı, ince bir tabaka biçiminde sürerek denenebilir. Bazı çocuklara bir günde bir kez kapsül şeklinde yutulan akşam sefası yağı vermek işe yaramaktadır. İngilizce (evening primrose oil ismi ile Türkiye’de eczanelerde satılmaktadır) Kaşındığında cilde bakterilerin sızamaması adına, çocuğunuzun tırnaklarının temiz ve kısa olmasına dikkat etmelisiniz. Nörodermit stres gibi durumlarda daha da kolay kendini gösterdiği için, çocularınızı sinirli hale getirebilecek şeylerden kaçınınız: Fazla radyo veya walkman dinlemek, yorucu hafta sonu gezileri, televizyon izlemek veya gameboy oynamak çocuklarınızı strese sokabilir. Ayrılık ve çatışma gibi durumlarda, örnek olarak : anne babanın boşanması durumu nörodermit döküntüsüne yol açabilir.

Evde Hazırlanan ilaçlar :  Akut döküntülerin de önce doktorun tavsiyesi ile aldığınız merhemi sürün, daha sonrasında normal çay emdirilmiş (bırakın sargı çayı uzun bir zaman emsin) ıslak sargılar sarmalısınız. Akıntılı döküntülerde buğday kepeği banyosu iyi gelebilir. Daha sonrasında döküntülü yerlere eczaneden aldığınız, pantenol içermiş olan merhemleri ince bir tabaka şeklinde sürün. Döküntülü olan yerin hava ile temasını kesebilecek yağlı merhemler kullanmayınız, bunlar döküntüyü daha da azdırır.

Kuru egzamada çocuklarınızın ciltleri için duş almak banyo yapmaktan kat kat daha iyidir; çocuğunuzun en çok hafta da bir defa, kısa bir banyo yapması gerekir (su sıcaklığı 35 t). Banyo suyuna cilde kaybettiği yağı geri kazandırabilen bir banyo şampuanı ekleyin. Bu, eczaneden alabileceğiniz yağlandırıcı bir banyo şampuanı veya bir kaşık zeytinyağı da olabilmektedir. Çocuğunuzu yıkadığınızda alkali içermeyen, çok hassas dil için geliştirilmiş sabun kullanınız. Duştan veya banyodan sonra çocuklarınıza kısa süreli bir soğuk suyla duş aldırınız.

Döküntüler çok kaşınıyor ise, haftada iki defa, 37°C (derece) sıcaklık da suya yağlandırıcı banyo şampuanı ekleyerek çocuğunuza banyo yaptırınız. Böylelikle çocuğun cildi yumuşamakta ayrıca gözenekleri de açılmaktadır. Daha sonrasında çocuğunuzu pantenol veya omega yağları içermiş olan, eczaneden satın alabileceğiniz bir merhem ile kremleyiniz. Kaşıntı çok kötü ise, eczacınıza merhemin içerisine içine yüzde 2 ile 5’lik üre katmasını isteyiniz. Bazen serin, ıslak su kompresleri de kaşıntıyı hafifletebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.