Nasıl Düzenli Uyku Uyuyabiliriz?

Nasıl Düzenli Uyku Uyuyabiliriz?

Düzenli Uyku

Düzenli Uyku

Nasıl Düzenli Uyku Uyuyabiliriz, Bir melek gibi uyumak mı istiyorsunuz, mayhoş kiraz suyu için.
İyi bir uykuya mı ihtiyacınız var? Bir bardak Ballı ılık süt size yardımcı olmayacaktır, bunun yerine bir bardak mayhoş kiraz suyu içmeyi deneyin.
Amerikan Beslenme Derneğinin yıllık toplantısında sunulan bir araştırmaya göre, uykusuzluktan muzdarip olan insanlar, mayhoş kiraz suyu içerek bu dertlerinden büyük ölçüde kurtulabilecekler.

Uykusuzluktan muzdarip 68 ve daha üstü yaşlarda yedi gönüllü, iki hafta boyunca günde iki kez 236 ml mayhoş kiraz suyu içtiler. Daha sonra, iki haftalık arınma döneminde bekleyen gönüllülere, bu periyot sonrasında, iki haftalığına plasebo (Tedaviye herhangi bir etkisi ya da yan etkisi olmayan ilaç) ilaçlar verildi. Araştırmacılar sonuçları incelediğinde, sabah ve gece mayhoş kiraz suyu içmenin gönüllülere her gece için ekstradan bir saatlik uyku sağladığı sonucunu elde ettiler.
“Uyku eksikliğinin sebebi, kronik ağrı ve yüksek tansiyona bağlanmıştır. Ayrıca uyku eksikliği 2. tip diyabet riskini de artırıyor.”

Bu çalışmada kullanılan mayhoş kirazlar, karanlık hormonu olarak bilinen ve bizim uyuma ve uyanma döngümüzü düzenlemeye yardımcı olan melatoninin doğal bir kaynağıdır. Bu durum, neden kiraz suyunun bazı insanlar için uyku hapları kadar iyi çalıştığını, bize açıklar. Öte yandan bu kirazlar; aminoasit triptofanının artmasına yardımcı olan, serotonin öncüsü, uyku geçişlerini düzenlemede büyük bir rol oynayan beyin kimyası bileşeni proantosiyadinler de içerir.

Her ne kadar, mayhoş kiraz suyundaki triptofan miktarı, uykuya yardımcı olması için verilen dozlardan daha az olsa da, mayhoş kiraz suyu bileşenleri, triptofanın bozulmasını engelleyebilir ve bu yüzden vücutta daha etkili çalışabilir.
Bu bileşenler, uykuda pozitif etkiye sahip olan serotonin sentezi için gerekli olan triptofanın biyolojik etkileşimine yardımcı olabilirler. Serotonin artışı, ayrıca, ruhsal durumunun’ düzeltir ve inflamasyonu azaltır.
Günde iki bardak mayhoş kiraz suyu içmek size uyku konusunda yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.