Narın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydası
Narın Faydası

Ülkemizde güneydoğu Anadolu ve Batı bölgelerde yetişen nar bilmecelere kadar konu olmuş ve tarih boyunca insanların çok tükettiği meyveler arasında yer almıştır.
Ülkemizde bol yetişmesi sebebiyle kış aylarında hemen hemen her kesimin rahatlıkla tükettiği nar, meyvelerinin yenilmesinin yanı sıra suyu ile de çok faydalıdır. Hatta yapılan son araştırmalar narın kabuğunun meyvesinden daha değerli olduğunu göstermektedir. Yazının ilerleyen bölümünde narın kabuğunun nasıl tüketileceği ile ilgili olarak da bilgi vereceğiz.
Hamileler, mide rahatsızlığı olanlar, bağırsak rahatsızlıkları olanlar ve küçük çocuklar için tüketilmesi önerilmese de narın birçok faydası bulunmaktadır.
Narın Faydaları :
⦁ İshali bitirir ve bağırsak tenyalarını düşürür.
⦁ Damar sertliğini önler, kalp ve vücudu güçlendirir.
⦁ Kötü kolestrolü ve tansiyonu düşürür.
⦁ Diş etlerini ve mideyi güçlendirir.
⦁ Kandaki şeker oranını dengelemesi sebebiyle şeker hastalığına iyi gelir.
⦁ Prostat ve cilt kanseri başta olmak üzere tüm kanser türleri üzerinde engelleyici bir etkisi vardır.
⦁ Ağız içi yaralarına ve mide iltihabına karşı faydalıdır. Balla tatlandırılmış ekşi nar suyu ile gargara yapmak ağız yaraları üzerinde olumlu etki yapar.
⦁ Cildi güzelleştirir.
⦁ Karaciğerin adeta dostudur.
⦁ Bağışıklık sistemini güçlendirip  vücudu enfeksiyonlara karşı korur.
⦁ Yorgunluğu alarak vücuda enerji verir.

Nar Kabuğu Nasıl Tüketilmeli?

⦁ Öncelikle nar kabukları mümkünse gölgede kurutulmalıdır. Kurutulan kabuklar daha sonra ufalanır. 100 gr kadar kaynamış suya 2 gr kadar nar kabuğu ilave edilerek yaklaşık olarak 10 dk kaynatılır ve bu çay her gün içilebilir. Bu çay sayesinde başta kanser ve şeker hastalığı olmak üzere birçok hastalıktan kendimizi koruyabiliriz.
⦁ Kurutulmuş nar kabukları kahve makinesinde çekilerek toz haline getirilir ve salata, peynir gibi gıdalara bir çay kaşığı kadar serpilerek kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.