Nane Nedir, Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

Nane Nedir, Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

 

Nane Nedir… Kısaca

Ferahlatıcı aroması ve mis gibi muhteşem kokusu ile biliriz. Yeşil ve Taze şekliyle salataların en kıymetli ve tat veren malzemesidir. İtina ile kurutulan naneyi bir çok yemek türünde de kullanabilirsiniz.

Nane Nedir

Ballıbabagiller familyasında olan nanenin yaklaşık olarak 26 ile 30 çeşidi vardır. Latince adı ise Lamiaceae familyasındandır. Fakat bu kadar çeşidi olmasına rağmen genel adı nane olarak bilinir. Bilindiği gibi nane otsu bir bitki çeşididir.

Naneler hemen hemen bir çok bölgede rahatlıkla yetişebilir. Genelde ılıman iklimine sahiptir. Fakat dünyanın bir çok bölgesinde yetişebilir. Nanenin boyuna gelecek olursak ortalama 20 santi metre ile 90 santi metre arasındadır. Fakat bu boy nanelerin çeşidine göre farklılık gösterebilir. Aynı zamanda bu bitki bayağı dayanaklı ve sık çatallaşır

Nanenin yaprak şekli ise oval bir şekildedir. Fakat uca doğru gidildiğinde sivrileşir. Kenarları ise tırtıklıdır. Nanenin sert olduğu gibi kahverengimsi bir haldedir. Bu bitki aynı zamanda bir çiçeğe de sahiptir. Çiçekleri genelde Ağustos yada Temmuz ayları arasında açarlar. Açtığı çiçeklerin renkleri ise mor, pembe ve beyaz şeklindedir.

Söz konusu olan bu bitkiyle birden çok çay kürleri var. Aynı zamanda yemeklere tat vermekle görevlidir.

Nanenin Çeşitleri Nelerdir?

Tohumu kapalı olan bu bitkinin çiçekleri Ağustos ve Temmuz ayları arasında açar. Fakat nanelerin yapraklarını kurutarak yada kurutulmamış olarak kullanılabilir. Türkiye’de Yetişen 7 çeşit nane türü mevcuttur. Bunlar ise; Japon nanesi, Su nanesi, Elma Nanesi, Tüylü nane, Kıvırcık nane, Yarpuz ve Bergamot nanesidir.

Nanenin Faydaları Nelerdir?

Nanenin Faydaları

Nanenin Faydaları

İştah açmakla görevli olan bu bitki aynı zamanda bulantıyı da gidermektedir. Aynı zamanda genel olarak nane limon olarak kullanılır. Nane limon olarak kullanılmasının sebebi ise genelde kış şartlarında ve soğuk algınlığı için kullanılır. Açıkçası şifa niyetine kullanılmaktadır. Nane limon tarifi ise web sitemizde mevcuttur, dileyen oradan nane limonun yapılışını ve kullanılış nedenini site içi arama ile bulabilir. Nane limonun ayrıca başka bir faydası ise her türlü mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenilir. Bundan ziyade mide yanmasına, ülsere ve gaz sancılarına iyi geldiğiyle bilinir. Naneler hem ucuz ve hemde yetiştirme konusunda her insan kendine yetiştirebilir. Naneyi yetiştirdiğiniz sürede ise dilediğinizce hoş kokusunu koklayabilirsiniz. Göreceksiniz ki naneler ne kadar ferah ve nefes açıcı bir bitki olduğunu. Bu nedenle naneler bir çok insanın ilgi odağı halindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.