Mor Denizanası Daha Önce Gördünüz Mü?

Mor Denizanası Daha Önce Gördünüz Mü?

Mor Denizanası

Mor Denizanası

Daha önce hiç görülmemiş mor denizanası, Avustralya’nın Sunshine sahilinde keşfedildi.

Parlak mor renkte bir denizanası, Coolum kumsalında sahile vurmuş bir şekilde bulundu ve bir uzman bu hayvanın yeni bir tür olabileceğini bildirdi.

Cankurtaran Jamie Smith, yerel bir balıkçının, deniz içindeki yaratığı sahile çektikten sonra kendisine ve iş arkadaşına haber verdiğini söyledi. Jamie Smith, canlıyı ilk gördüğünde kendisini şaşırtan şeyin denizanasının dokunaçları ve rengi olduğunu ve denizanasının çok canlı ve saf olduğunu dile getirdi.

Denizanası uzmanı Lisa Gershwin, bunun muhtemelen yeni bir tür olduğunu söyledi ve bunun gibi bir denizanasını daha önce hiç görmediğini de sözlerine ekledi. Ayrıca, “Dürüst olmak gerekirse,  bu denizanasının yeni bir tür olabileceğini düşünmeme sebep olan şey canlının renginin mor olmasıydı.” dedi.

Bayan Lisa Gershwin, denizanası ölü olsa dahi zehirli olabileceği konusunda uyardı. Gershwin, “Her ne kadar bu denizanası gerçek büyüklükte iğnelere sahip olmasa da sizin canınızı yakabilir. Bu denizanası gerçek bir iğneli gruptan değil.” dedi.

Gershwin, bu canlının Avustralya sularında yaygın olmayan Genis Thysanostoma grubuna ait olduğunu söyledi ve ekledi “Bir Thysanostoma’yı görmek gerçekten büyük bir ayrıcalıktır; çünkü bu tür denizanaları pek yaygın değildir ve yılda belki bir çift denizanası görüldüğüne dair rapor alıyoruz. Daha önce mor renkte olanını hiç görmedim.”

Gershwin, bu denizanası türünün, beslenmek için kullandıkları uzun eşsiz dokunaçlarıyla tanındığını dile getirdi. Lisa Gershwin “İster inanın ister inanmayın bu küçük dokunaçlarının etrafı küçük ağızlarla kaplıdır. Thysanostoma grubu denizanalarının diğer denizanaları gibi ağızları yoktur, binlerce küçük mikroskobik ağza sahiptirler ve bu ağızların tümü yakalayabildiği kadar çok planktonu yer.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.