Mavi Renk Püsküren Volkan – Mavi Lav

Mavi Renk Püsküren Volkan – Mavi Lav

 

Mavi Volkan

Mavi Volkan

Bu ölümcül yanardağ mavi renkte lav püskürüyor ve inanılmaz derecede güzel. Hayır bu gördüğünüz fotoğraf bir Photoshop değil, burada gerçekleşen şey sülfürik gazların yanardağın lavlarını maviye döndürmesi. Etiyopya’nın alçak konumlu Danakil çukurluğunda bulunan yanardağın lavları normalde kızıl-kırmızı bir renge sahip ama geceleri yanan sülfürik gazların kaçışından dolayı bu volkan lavları mavi görünüyor.
Filtreleme ya da dijital donanım olmadan Olivier Grunewald tarafından çekilen bu fotoğraflardaki elektrik mavisi alevler, akşam karanlığı çökmeden görülemezler ve gazın ölümcül olabilmesi nedeniyle Olivier Grunewald lavlara, rüzgarın gazı tersi yönde estirmesi sayesinde, sadece fotoğraf çekebilecek kadar mesafede yaklaşabildi.


Grunewald çalışırken gaz maskesi taktı; fakat Endonezya’daki benzer küçük bir mavi volkandan çıkan gazlar, Grunewald’a haftalar boyunca çürük yumurta kokan giysiler bıraktı ve Grunewald’ın derisinin soyulmasına neden oldu.
Grunewald New Scientist’e, elde ettiği sonuçların buna değdiğini, bu durumun çok nadir gerçekleştiğini ve kendini bir başka gezegendeymiş gibi hissettiğini söyledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.