Lpg Filtresi Nedir, Kaç Km’de Değiştirmem Gerekir?

Lpg Filtresi Nedir, Kaç Km’de Değiştirmem Gerekir?

Lpg Filtresi
Lpg Filtresi

Lpg filtreleri oto gaz sistemlerinde temizleyici bir parça şeklinde isimlendirilebilir. Oto gaz sisteminde olan gaz, lpg filtresi vasıtası ile temizlenir. Bunun yanı sıra temizlenmiş durumu ile enerji elde edilir. Oto gaz sisteminin borularında olan gaz ilk olarak oto gaz filtresinden geçerek temizlenir. Buna bir örnek verecek olursak, böbrekler kanı süzüp zarar veren maddelerden arındırmakla görevlidir. Lpg filtresi de buna benzer şekilde gazı süzüp oto gaz sisteminin işlevini yani sağlığını korumakla görevlidir.

Sıralı lpg sistemlerinde olan Lpg filtresinin önemi çok yüksektir. Vakti geldiği zaman değiştirilmez ise arabada olan lpg enjektörüne zarar verir ve kullanım ömürlerini kısaltır. Lpg’ nin tankından regülatöre gelen sıvı lpg içinde yer alan katkı yağı ayrıca lpg tankı zaman geçtikçe aşınmasından kaynaklanıp aşınarak tankın içinde pas ve ayrıca talaş tozu ortaya çıkar.
Bu maddeler hem küçücük hem de kaygan olduğundan dolayı, lpg filtresinin daha da basit ve erken tıkanmasına neden olur. Bu nedenlerden dolayı sıralı sistemler de Lpg filtresinin çok önemlidir. Bunun yanı sıra zamanı geldiği zaman değiştirilmesi yarar sağlar. Sıralı lpg sistemlerinde iki adet gaz filtresi bulunur.

Bu filtrelerden biri tanesi gaz kesicinin içinde yer almaktadır. İkincisi ise enjektörler ile regülatör arasında yer alır. Sıralı sistemler de olan gaz kesici filtresini 20 bin kilometre de bir değiştirilmesinde yarar vardır.  Tabi bazı web sitelerinde 50 bin kilo metre de değiştirilmesi gerekir yazılar da görebilirsiniz. Bizim sizlere sunduğumuz daha temiz ve kullanışlı olabilmesi için, değiştirildiği takdirde sorunsuz bir şekilde rahatlıkla aracınızı kullanabilirsiniz.

Böylelikle makalemizin sonuna gelmiş olduk. Bu makalemiz de lpg filtresi nedir, Ne zaman değiştirilmesi gerekir, bunun yanı sıra lpg filtresinin nitelikleri hakkında biraz bilgiler vermeye çalıştık. Sizler için, yararlı bir yazı olabilmesi dileği ile…Hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.