Lotus Bitkisi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Lotus Bitkisi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Lotus Bitkisi

Lotus Çiçeği

Lotus bitkisi, çok nadide nazik çiçekler şeklinde bilinir. Lotus bitkisi çamurlu ayrıca kirli yerlerde yaşarlar. Lotus bitkisinin muhteşem niteliği ise bu kadar kirli ayrıca çamurlu bir yerde yetişmesine rağmen yaprakları ter temizdir. Bu olayın gerçekleşme biçimini inceleyecek olursak;
Lotus bitkisinin üstüne en ufak toz parçası geldiği zaman hemen yapraklarını sallar tozu başka bölgeye doğru iterler. Bunun yanı sıra yağmur yağmaya başladığı zaman ise yağmur damlalarını kullanarak temizlenmektedir. Yaprağının üstüne düşen yağmur damlalarının üstündeki kirli kısımlara aktarmaktadırlar. Lotus çiçeği Nelumbo ismi ile tabir edilen yağmur ormanların da yetişirler.

Lotus Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?

Lotus bitkilerinin bu niteliği mimari alanda da bir den çok projeye örnek olmuştur. apartmanların dış kaplamasında lotus bitkilerinin yapraklarına benzetilir. Böylelikle yağmur yağdığı zaman yapı yüzeyi daha da kolay bir şekilde temizlenmektedir. Bunların daha iyi temizlenmesi için, aynı özelliklere sahip boyalar üretilmiş ve bu çalışma üstünde Alman şirketleri fazlası ile durmuştur. Alman şirketi Ispo, lotusan ismi verilen ve ayrıca binaların dış cephesinin kaplamalarında işe yarayacak malzeme üretmiştir. Bu malzemeler dünyanın birden çok bölgesine gönderilmiştir. Bu malzeme desteği ile herhangi bir ilave temizleyici ürüne gerek kalmaksızın yapı yüzeylerinin beş sene temiz kalacağı söylenir.
Bunun yanı sıra lotus bitkisinin bu nitelikleri hakkında belirgin akademik araştırmalar yapılmıştır. Bonn üniversitesinden yapılmış olan açıklamalarda temizlik gerektiren yaprakların pürüzlü olan yüzeylerinin olduğunu açıklamıştır. Lotus bitkisinin üstünde bir çivi yatağı biçiminde küçücük noktalar bulunur. Bu küçücük noktalar arasında sallanan toz taneciklerini tutunamaz ve ayrıca ufak bir yağmur damlasında dahi temizlenir.

Lotus Çiçeği

Lotus Çiçeği

Lotus bitkisi ile nilüfer çiçeği bir birlerine çok fazla benzemektedir. Bunun yanı sıra hatta bir çok niteliği aynıdır. Aralarındaki fark uzunlukları dır.

Nilüfer çiçeği en fazla 20 santimetredir. Ama lotus bitkisinin yüksekliği ise 3 metreye kadar ulaşabiliyor. Lotus çiçeğinin mitolojilerde önemli sembolleri de sembolize eder. Günümüze kadar mavi lotus çiçeği cinsellik, bolluk, tekrardan doğuş, doğum ve ayrıca saf tutkuyu sembolize etmektedir.
Eski Mısır zamanında mavi lotus çiçeği kutsal olan çiçek kabul edilmiştir. Bilhassa dini törenlerde olmakla beraber birden çok alanda kullanılmıştır. Mısır firavunları cinsel maksatlı lotus çiçeğini kullanmışlar. Çünkü lotus çiçeğinin cinsel kuvveti arttırıcı birden çok niteliği bulunur. Mısır piramitlerinde lotus çiçeği cinsellik ile beraber tasvir edilmiştir. Mavi lotus çiçeğinin kan dolaşımını hızlandırmasından ötürü cinselliği tetikleye bilme özelliğine sahiptir. Yani firavunların viagrası görevini üstlenmiştir.

Bunun yanı sıra edebiyatta dahi lotus çiçeği yerini almıştır. Birden çok yazar yada şair eserlerinde lotus çiçeğine yer almıştır. Son olarak lotus bitkisine benzeyen edebiyat ödülü dahi yapmışlardır. Bu ödülü ise ünlü şairlerimiz arasından Ataol Behramoğlu almıştır.
Lotus çiçeğinin dini bir önemi de mevcuttur. Lotus çiçeği Budizm ile özleştirilmiştir. Budist tapınaklarına girildiği zaman önümüze lotus şeklinde oturmuş ve kendini budalığa hizmet için adamış gülümseyen bodisatvalar görülmektedir.

Bunun yanı sıra Budistler vasıtası ile merhamet tanrıçası şeklinde kabul edilen Guanyin elinde lotus çiçeği ile resmedilmiştir.Görüldüğü üzere lotus çiçeği Budistler için de çok fazla kıymetlidir. Lotus bitkisi doğallığın bozulmamışlığını sembolize eder.
Bunun yanı sıra Budistlerin bir inanışa göre Cennetin kralı bin yapraklı bir altın lotusun üstünde oturur. Bu inanışta ise Lotus bitkisi üstünde meydana gelmiş olan Hindu yaratılış tanrısı olan Brahman etkili olmuştur.

Bunun yanı sıra Budizm de temizlik de önemlidir. En önemli hedef ise iyi bir buda olabilmektir. Buda lotus bitkisine benzetiliyor. Lotus pislikten yaratılmasına rağmen kendini temizler ve ayrıca hemen sonrasında muhteşem çiçekler açmaktadır.
Lotus ve nilüfer çiçeğinin yararlarından bahsedecek olursak ;
Lotus bitkisi ilk olarak kalbi kuvvetlendirir. Kalp sağlığımız bakımından önemli derece de bir yere sahiptir.

Lotus bitkisinin kokusu insanlara uyku veriyor.

Lotus çiçeği aynı zamanda mikroplara da karşı etkilidir. Mikropları öldürmekle görevlidir. En önemli görevi ve özelliği kendisini temizlemesidir.
Lotus bitkisi baş ağrısını azaltır ve bununla beraber cinselliği de arttırmaktadır.
Lotus çiçeğinin kökleri ishal hastalığına karşı da etkili olduğu biliniyor.
Bu zamanda Lotus çiçeği Avrupa’da koruma altındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.