Lastik Nedir, Lastik Nasıl Çalışır? – Otomobil

Lastik Nedir, Lastik Nasıl Çalışır? – Otomobil

Otomobil Lastiği
Otomobil Lastiği

Lastik Nedir?

Bir aracın yolla olan temasını sağlamakta olan tek şey, lastiklerdir. Bu da lastik güvenirliliğini ayrıca kalitesini en önemli dereceye getirmektedir.

Lastiğin Katmanları ;

Şambrel

Şambrel bir kaç katmandan oluşmaktadır. Polyester kordon ile sarılmış plies ismi verilen bu katmanlar şambrelin ve dolayısıyla lastiğin mukavemetinin bir ölçüsüdür. Bir çok otomobil tekerleği iki şambrel plies’i içermektedir, ancak bazı uçak lastiklerinde 30’a varan sayılarda plies kullanılabilir.

Çelik Kordon
Lastiğin iç çevresini saran yüksek dayanıklı çelik kablodan imal edilmiş kısımdır. Lastiğin jantın üzerine sağlam oturmasını ve yanal kuvvetlere karşı formunu korumasını sağlar.

Kemerler
Çelik kemerle sarılmış bir tekerlek, olmazsa olmazlardan birisidir. Lastiğin yolla temasını stabil ve düzgün bir hale getiren, bunun yanında lastiğin delinmesini engelleyen ayrıca onu korumakta olan çelik kemerler her tür lastikte kullanılmaktadır.

Yanak
Yanal kuvvet stabilitesini vedayanımını sağlamakta olan şambreli ve plies’leri lastik içinde tutan, onları koruyan kısımdır. Lastiğe gelen yanal yük dayanımı arttırmak adına daha güçlü malzemelerden üretilebilir.

Muhafaza Plies’i
Bazı lastiklerde, lastik içerisindeki katman ayrıca bileşenleri yerli yerinde tutabilmek için polyesterden üretilmiş ekstra bir katmandır. Bilhassa yüksek hız altında çalışan lastiklerde kullanılmaktadır.

Dış Lastik
Bu kısım bir çok doğal ve sentetik lastiğin karışımından üretilir. Sertliği ve dayanımı fazla önemlidir. Lastiğin görünen dış bölümünü oluşturan bu kısım ne yumuşak olup parçalanmalı ne de fazla sert olup kırılmalıdır. Orta sertlikte özenle imal edilen en önemli kısımların başında gelir. Yol tutuşu ve sürüş güvenliği açısında hayati önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.