Kramp Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kramp Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kramp Nedir, Kramp, vücudumuzda bulunan 700’ün üstündeki kasın, herhangi birinin, ya da birlikte çalışan birkaçının istemsiz şekilde ve şiddetli ağrıya neden olacak bir şekilde kasılması durumudur. Her insan, hayatında bir ya da birkaç kez bu durumu yaşar.

Kramp Durumu

Kramp Türleri Nelerdir?

Kramplar 4 şekilde oluşurlar. Bunlar; gerçek kramplar, hareketsiz kramplar, distonik kramplar ve tetanik kramplardır. Bunların en yaygın olanı gerçek kramplardır. Nöbetlerle bağlantılı istemsiz kasılmalar gibi, krampların farklı nedenleri olsa da, biz burada, en yaygın görülen, atletizmle ilgili kramplara odaklanacağız.

Kaslarımıza Neden Kramp Girer?

Vücudumuz, birlikte çalışan 700’ün üzerinde kastan oluşur. Bazen, bu kasların bir veya daha fazlasının istemsiz kasılması, kramp ya da spazma neden olur. Kramplar; yalnız bir kas, kasın bir bölümü ya da sinerji içinde çalışan kasları kapsayabilir. Her ne kadar krampların çoğu ayak ve baldır kaslarında meydana gelse de, kol, el ve karın kasları gibi, diğer kaslar da krampa yatkındır. Egzersiz anında, insanlarda kramplara neden olan mekanizma, kesin olarak hiç kimse tarafından bilinmiyor; fakat bununla ilgili iki temel teori var. Doğruluğu henüz kanıtlanmamış olsa da ikinci olanı genel olarak kabul görmektedir.

Bilimsel kanıtlarla desteklenmiş olmamasına rağmen, krampların sporcularda daha fazla görülmesinin sebebi olarak, dehidrasyon (Sıvı Kaybı) gösterilmektedir. Bu durumun kanıtlanmamış olması inanmamızı güçleştirebilir; çünkü bütün spor antrenörleri, krampları önlemek için sporculara sıvı alımını öneriyorlar. Gerçek şu ki, sadece dehidrasyonu kramplara neden gösteren çalışmalar ve bazı dehidrasyon uzantısı ile ilişkili elektrolit anormallikleri çalışmaları tarafından, klinik gözlemlerden elde edilen anekdotlar ya da küçük örneklemlerden elde edilen veriler kullanılarak, krampların sebebi gösterilebilir. Aslında, birçok çalışma, etkinlikler sırasında kramp giren atletlerle kramp girmeyen atletlerin dehidrasyon ve elektrolit yoğunluklarının aynı olduğunu göstermiştir.

İkinci, belki de en çok kabul gören teori, kaslarımıza egzersiz sırasında kramp girmesinin, kas yorgunluğu ve spinal reflekslerle ilgili olduğunu söylüyor. 1997’de Profesör Mortin Schwellnus ve arkadaşları, geniş bir şekilde çalışmalarını inceledikten sonra, krampa neden olan herhangi açık bir neden bulamadıkları, yeni bir teori önerdi.

Normalde, örneğin bisiklet pedalına basmak gibi, kaslarınızı kasmak istediğinizde, sinyaller alfa motor nöronlar olarak adlandırılan bir grup sinirler tarafından gelir.  Bu nöronlar üç şekilde uyarılırlar. İlki isteğe bağlı, ikincisi spinal inter nöronlar olarak bilinen nöronlar tarafından uyarılırlar. Üçüncüsü ve tartışmasız en önemlisinde ise, istemsiz refleksler krampa neden olurlar.

Kaslar, içlerinde kas iği olarak bilinen küçük yapılara sahiptirler. Bu iğlerin temel amacı, kaslarınız çok gergin hale geldiği zaman, meydana gelebilecek hasarları önlemektir. Kaslarınız her zaman gergindir ve gerilme belli bir noktaya ulaşana kadar iğ aktivitesi gerilme düzeyiyle birlikte artar.

Doktorunuz dizinize küçük bir çekiçle vurduğunda meydana gelen durum refleks kasılmasıdır. Doktorunuz bunu; alfa motor nöronlarınızı ve bacak kaslarınızın etkileşimini, diz üstünde bulunan kaslarınıza (Quadriceps)  çekiçle vurarak, gerilmenin var olup olmadığını test etmek için kullanırlar.

Krampla ilgili ikinci refleks, Golgi tendon organınızdan gelir. Bu organ, kaslarınızı kuvvetli bir şekilde tutmak ve yırtılmayı önlemekle sorumludur. Organ uyarıldığında,  dinlenmesi için kaslarınızı zorlar ve alfa motor nöronlarınızın hareket ettirme komutlarını durdurmaya neden olur. Bir maratondaymış gibi bacaklarınızın mesafe üretmesini istiyorsanız ve çalışan Golgi tendon organınızın çalışmasını önlerseniz, sonuç olarak, alfa motor nöronlarınız tarafından ateşleme ve gerilmeler artacaktır.

Alfa motor nöronlarınızın kaslarınızı nasıl kastığı, bilinen şu teoriyle açıklanabilir. Örneğin; bir maratonda koşarken, alfa motor sinirleriniz sürekli olarak, sizin bacaklarınıza çalışması yönünde verdiğiniz komutlarla yanar. Kaslarınızın bitkin düşmesi ve performansının düşüşe geçmesiyle, bu durum da kaslarınızın istem dışı kasılmasına ve sağlıksız bir şekilde hareket etmesine ve aynı zamanda Golgi organınızın da aktivitesinin düşmesine neden olur. Bu iki refleksin sonucunda, alfa motor nöronlarınızın istemsiz yanması durumu ortaya çıkar. Bundan sonra, sıcak bir kömüre basıyormuşsunuz da zıplıyormuşsunuz gibi, baldır kaslarınız kasılmaya başlar.

Krampı Nasıl Tedavi Edebiliriz?

Kramp

Kramp

Yukarıdaki teorinin doğruluğuna inanıyoruz ve kramp durumunda bizi, kasılmadan kurtaracak durum, tüm atletlerin de bildiği gibi, kramplı adalenin kasılma kuvvetinin tersi yönünde kuvvet uygulanarak gerilmesidir. Pasif germe, kasılmayı giderici bir etkiye sahiptir. Alfa motor nöron aktivitesinden, böylece kurtulmuş olursunuz. Eğer elektrolit bozuklukları kasılmaya sebep olsaydı, elektrolitlerin bir yere toplanması kasılmayı gideremeyebilirdi, böylece krampın etkisi geçmezdi.

İster daha az kabul gören dehidrasyon teorisi, ister elektrolit anormallikleri teorisi ya da isterseniz alfa motor nöron artışı teorisini destekleyin, bazı insanların diğerlerine oranla krampa daha fazla yatkın olduğunu biliyoruz. Bu durum, genetik yatkınlıktır. Hiç kimse gerçekliğini saptayamasa da, ailenizdeki kramp oranının fazla olması durumu, sizi daha fazla kramp giren biri haline getirebilir.

Kramp riskini artıran diğer faktörler; egzersiz yoğunluğu, egzersiz süresi, yeterince ısınmadan egzersiz yapma ve egzersiz öncesinde ya da egzersizden sonra meydana gelmiş olaylardır.

Sonuç olarak eğer krampları önlemek istiyorsanız, zaman; egzersiz sonrası rahatlama, egzersiz öncesi yeteri derecede ısınma uygulamalarını düzenli olarak yaptığınızda sizi onurlandıracaktır. Bugüne kadar ki tecrübelere dayanarak, vücudunuzun limitlerini bilme olgusunun, krampları önlemeye yardımcı olacağını unutmayın.

Özet, Kramp Nedir, Kramp Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.