Kompozisyon Nasıl Yazılır, Kuralları ve Örneği

Kompozisyon Nasıl Yazılır, Kuralları ve Örneği

Kompozisyon : Herhangi bir düşünceyi hem şekil hem de içerik olarak belli plan dâhilinde yazılı olarak anlatmaya denir.

 

KOMPOZİSYON KURALLARI

 

1 – Sayfa düzeni 

 

Kompozisyon
Kompozisyon
2 – Yazım ve noktalama işaretleri

 

3 – Başlık 

Anlatılan konuyu en kısa şekilde anlatan bir ya da birkaç kelimeden oluşmalıdır.
Yazının neyi anlattığını, ya da bu yazının yazılma gerekçesini sezdirecek bir özellik gösterir. Kompozisyonu yazmadan önce başlık koyabileceğimiz gibi, yazdıktan sonra da başlık koyabiliriz.

 

4 – Giriş

Anlatılacak konuyla ilgili bilgi verilen bölümdür. Çok uzun olmaz, açıklamalar ve örnekler bu bölümde verilmez. Konuyu anlatmaya çarpıcı ifadelerle başlanması okurun yazıyı okumasını sağlar. Tanım, açıklama ya da soru cümlesinden oluşabilir.

 

 5 – Gelişme

Anlatılan konunun ayrıntılı olarak işlendiği bölümdür. Bu bölümde konunun anlaşılması için örnekler verilir, karşılaştırmalar yapılır, tanınmış kişilerin sözleri alıntılanabilir. En uzun bölümdür.

 

 6 – Sonuç

Gelişme bölümünde detaylı olarak anlatılan konunun bir sonuca bağlandığı bölümdür. Giriş ve gelişmede anlatılan konu sonuç bölümünde toparlanır. Verilmek istenen mesaj (ana düşünce) genellikle bu bölümde verilir. Kısaca, denilebilir ki, özetle, sonuç olarak… vb. ifadelerle başlayabilir.

KOMPOZİSYON ÖRNEĞİ
 

EVLİLİK PROĞRAMLARIGiriş :

          Evlilik ve aile kurumu bir toplumu ayakta tutan önemli sacayaklarıdır. Ve her toplum ailenin kurulmasını belli merasimlere ve devamını belli şartlara bağlamıştır. Bu kurallar yılların tecrübesi neticesi konulmuştur. Maalesef evlilik programlarında bu kurallara uyulmamakta, hatta bu kuralları bozucu çok ciddi olumsuz durumlar yaşanabilmektedir.

Gelişme Paragrafı :

Evlenmek isteyen bir insan kendisine, ailesine, ahlaki ve manevi değerlerine uygun bir eş seçmek ister. Bu manavdan alışveriş yapmaya benzemez. Bir bilene danışılır, aile büyüklerinin rızası gözetilir, Evlenmek isteyen çiftler birbirleriyle konuşur, evlilikten ne beklediklerini birbirlerine anlatırlar.
Fakat evlilik programlarında durum çok farklı gelişiyor. Bir insanın güzel ya da yakışıklı olması iyi bir eş olacağı manasına gelmiyor. Ya da zenginlik bir insanla evlenmek için yeterli bir şart değildir. Hele hele yaşını başını almış nenelerin, amcaların “ben evlenmek istiyorum, aradığım şartlar şunlardır.” Diye bu programlara çıkması kabul edilebilir bir şey değildir. Zaman zaman bu programlarda oyuncuların rol aldığını da okuyoruz. Aslında amaç birilerini I evlendirmek değil. Amaç daha çok seyredilebilme Ve daha birçok rezillik.

Sonuç Paragrafı :

Özetle, evlilik gibi önemli bir kuruma darbe vurmak için tasarlanmış bu tür programların yayını durdurulmalıdır. RTÜK üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir. Yoksa hem evlilik ve aile gibi önemli değerlerimiz ciddi darbe alacak ve gelecek nesiller bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

 

Google Arama Terimleri : kompozisyon 5. sınıf örnekleri kompozisyon nasıl yazılır örnekleri kompozisyon yazma özellikleri kompozisyon nedir kompozisyon örnekleri 9 sınıf giriş gelişme sonuç teknikleri taktikleri ödevim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.