Kolajen Arttıran Yiyecekler

Kolajen Arttıran Yiyecekler

Cildin genç görüntüsünü muhafaza etmek istiyorsanız, kolajen arttırıcı besinlerin önemlerini unutmamanız gerekir. Kolajen cilde esneklik ayrıca destek sağlamakta olan mühim bir yapısal proteindir. Kolajen üretimini arttırmakta olan gıdalar hakkında daha da fazla bilgi almak, yazıyı okumaya devam ediniz.

Cilde güç ayrıca yapı kazandıran çözülmez, lifli bir proteindir. Kolajen arttırıcı besinler yemek cildi sağlıklı bir şekilde tutmak için, insanlara yarar sağlar. kolajen derinin bağ dokusunun mühim bir bileşenidir.Bunun yanı sıra epidermisin altında bulunur. Kolajen doğal şekilde vücutta ortaya çıkmasına rağmen, üretimi artan yaşla beraber azalmaktadır. Kolajenin azalması ise cildin esnekliğini ve sıkılığını olumsuz yönde etkiler. Bu yaşlanma belirtilerinde kolajeni arttırmak için yardımcı gıdalar alarak geciktirilebilir.

Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin besinler, örneğin soğuk su balıkları, keten tohumu ve fındık antioksidanlar bakımından zengin gıdalar ise örneğin çilek ve fasulye C vitamini bakımından zengin besinler ise örneğin narenciye kolajen arttırıcı besinlerin en başında gelir. Anlattığımız gıdalar sağlıklı cildinizi korumaya yardım sağlayan kolajen üretimlerini nasıl arttırdığı ile beraber bu besinlere örnekler halinde vereceğiz.

Narenciye:

İçeriğinde ki yüksek C vitamini ile turunçgiller kolajen arttırmada katkı sağlayabilir. Antioksidan aktiviteye sahip C vitamini, kolajeni zayıflattığı ile bilinir ve serbest radikalleri temizlemekle görevlidir. Yani portakal, limon ve greyfurt gibi C vitamini yönünden zengin içerikli meyveler kolajenin korunmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra ten sağlığını korumayı sağlamaktadır. C vitamini ayrıca kolajen dokusunu güçlendirebilmek için, çalışmakta olan lizin bunun yanı sıra prolinin sırası ile hidroksil lizin ayrıca hidroksiproline dönüşümünü kolaylaştırmaktadır.

Kırmızı Sebzeler:

Domates ve pancar gibi kırmızı sebzelerde bulunmuş olan iki kuvvetli antioksidan likopen ayrıca antosiyaninler, pro kolajen kolajenin öncü halindedir, kolajenin seviyelerini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Pro kolajen eksikliği derideki sıkılık ve elastikiyet kaybından sorumludur. Yani, bu sebzeler dolaylı şekilde kolajen üretimini teşvik eder. Bunun yanı sıra cilt kırışıklıklarını azaltmakla görevlidir.Ayrıca bu antioksidanlar cildin UV ışınlarının etkilerinden ve zararlarından korumaktadır. UV ışınlarının cildi yaşlandırdığı bilinir.

Böğürtlengiller:

bogurtlengiller

Düzenli şekilde yaban mersini, böğürtlen ve çilek gibi meyveler yemek cildinize esneklik ayrıca yumuşaklık kazandırır.Bu meyveler, kolajeni serbest radikal hasarlarına karşı koruyan antioksidanlar olan proantosiyanidinler açısından son derece zengindir. Bu kuvvetli antioksidanlar yalnızca serbest radikalleri nötralize etmez bunun yanı sıra kolajenin işlevini optimize etmeye katkı sağlar.

Turuncu Sebzeler:

Kabak, havuç, patates ve bal kabağı gibi sebzeler kolajen üretimlerini artırmada yardımcı olan bir besin olan bu A vitamini bakımından oldukça zengindir. Kırışıklık, çizgilerin oluşumları ve donuk cilt A vitamini eksikliği ile bağlantılıdır. Yani, esnek ve pürüzsüz bir çilt için, yeterli ölçüde portakal yediğinizden emin olunuz.

Ananas :

Bromelain, ananas içinde mevcut doğal bir enzimin kolajen oluşumuna yardım sağlamak için, etkili olduğu bulunmuştur. Ağızdan alındığı zaman, bu anti inflamatuar enzimin yaralar ile alakalı dokulardaki şişmeleri azalttığı bulunmuştur. Bunun yanı sıra kolajen ayrıca derinin sağlıklı bağ dokusunu tekrardan inşa etmek adına, yardımcı olabilmektedir. Yani güçlü, sıkı ayrıca sağlıklı kolajen için, yeterli ölçüde ananas yediğinizden emin olunuz.

Sarımsak :

sarimsak

Sarımsak

Sarımsak kolajen sentezlerinde yardımcı organo kükürt bileşiklerin harika bir kaynağıdır.

Kükürt ciltlerin bağ dokusu işlevlerine yardım sağlar.

Yani, yemeklerinize bir kaç diş çiğ sarımsak koymak cilt sağlıklı tutmada yardımcı olan en yüksek ve değerli kükürt bileşiklerinin bazılarını sağlayabilmektedir.

Yeşil Sebzeler :

Kolajen arttırmada bir diyet C vitamininin zengin olan kaynaklarından birisi şeklinde kabul eden koyu yeşil sebzeler olmadan tamamıyla eksiktir. Lahana, kuşkonmaz, lahana ve marul gibi koyu yeşil sebzeler yüksek C vitamini içerdikleri için, cildin kolajen liflerine zarar vermekte olan serbest radikalleri önlemekle görevlidir. Serbest radikallerin derinin önemli olan yapısal bileşenine zarar verdiği bilinir. Fakat C vitamini serbest radikallerin hasarları ile mücadele eder. Böylelikle kolajeni korumada görev üstlenir. Sağlıklı bir cilde sahip olmanız açısından yardım sağlar.

Yumurta Beyazı :

Prolinin ve lisin sağlıklı kolajen oluşumlarında önemli rol oynayan 2 asıl amino asit olduğu görülmektedir. Esasında, bu amino asitler kolajenin yapı taşlarıdır. Ayrıca doğal kaynaklar aracılığı ile alımları doku sıkılığını artırmak adına, en iyi yollarından birisidir. Yumurtanın saydam maddesi olan yumurta akı önemli ölçüde prolin ve lizin içermektedir. Böylelikle beslenmelerinize yumurta akını dahil etmek cilt görüntünüzü iyileştirmek için, harikalar yaratabilmektedir.

Balık :

sardalyaBalık, kolajene saldırarak zarar verdiğiyle bilinir. Bir takım enzimlerin üretimini bloke eder. Bunun yanı sıra içerdiği omega 3’ün inflamasyonu azalttığı bilinen antinflamatuvar yararları da vardır. Kontrolsüz inflamasyon kolajeni zayıflattığından dolayı, balığın bu anti enflamatuar aktivitesi kolajen işlevlerini destekler. Yani omega 3’ün kolajenin bir yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için, bir kaç porsiyon sardalya ve somon alarak omega 3 alımını arttırdığınızdan emin olunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.