Kimya Sektörünün Hikayesi

Kimya Sektörünün HikayesiKimya Sektörünün Hikayesi

Kimya biliminin temeli tekstil boyaları sektörüdür. Kimya sektörü 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren gelişmeye başladı. 1870 yılında insanoğlu dünyada ilk defa 1 milyar nüfusa ulaştı. Sanayi Devrimi başladı. Sanayi Devriminin sonucunda buhar makinelerinin icat edilmesi, gemilerin, kıtalar arası seyahatin kolaylaşması gibi gelişmeler neticesinde insanlar daha çok sosyal etkileşime girmeye başladılar. Sosyal yapının değişmesi, moda kavramını doğurdu. Bu insanların giyinmesi gerekiyordu; farklı kıyafet, farklı renk arayışları başladı. Fakat o devirde kök boyalardan başka bir boya yoktu. Kök boyalar doğal kaynaklıydı.

O sene ham maddesi ne kadar bulunursa o kadar üretilebiliyordu. Çok uzun süre yıkanmaya dayanıklı değildi, soluyordu. Ayrıca değişik renkler elde etmek, her seferinde aynı tonu tutturabilmek çok zordu. Moda sektörünün tekstil boyalarına duyduğu ihtiyaç, kimya biliminin patlama yapması için uygun bir zemin oluşturdu. Kimya bilimi o devirden önce de vardı elbette, ancak çok verimli üretim yapan bir çalışma sahası değildi.

Kimya normal hayatımız da hemen hemen her konuda bulunmakta. Her okulda yani eğitim şeklinde kimya bulunmakta. Bu eğitimleri Kimya Öğretmenleri vermektedir. Kimya basit görünen ama aslında çok iyi olan bir konudur. İyi olan derken çok önemli olan bir konu olduğunu söylemek istedim. Kimya kısaca madde yani cisimde ortaya gelen değişimleri inceleyen bir daldır. Bu dal pek çok bilim adamı tarafından sıklıkla sevilmekte. Neden mi her türlü olaylar kimya ile yaşanabilir.

Kimyacılar, tekstil boyalarını üretebilmek için binlerce molekül geliştirdi. Sonunda başarılı da oldular. O tarihe göre çok kaliteli, işe yarar, sektörü öne çıkaracak boyalar üretmeyi başardılar. Kimya biliminin ürettiği her türlü kimyasal maddenin temeli 19. yüzyılın sonunda üretilen bu kimyasal moleküllerdir.

Kimya Sektörünün Hikayesi, bu makalemiz bu kadardı, daha fazla bilgiler yada daha fazla bu konuya benzer makaleler için İnternet sitemizi takip veya kontrol ediniz. Aksi takdir de diğer gizli ziyaretçilerimiz bu süper bilgileri sizler den önce kapabilirler. Sizler bu süper eğitici makaleleri bizler den önce kapmak istiyorsanız bizleri hemen yani şimdi direkt takip veya kontrol ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.