Karabaş Otunun Faydaları – İbrahim Saraçoğlu

Karabaş Otunun Faydaları – İbrahim Saraçoğlu

Karabaş Otunun Faydaları ve Zararları
Karabaş Otunun Faydaları ve Zararları

Karabaş otu, dip kısımları odunsu olan bitkidir. Çiçekleri mavi renklidir. Ezildiği zaman fazla kuvvetli ve hoş olmayan bir koku yayar. Bir türünden karabaş yağı denilen bir esans çıkarılır. Bu yağ kimi zaman masajlarda bazı diğer yağlarla karıştırılarak cilde uygulanabilir. Yurdumuzda alçak mevkilerde bulunmaktadır.
Karabaş otu, kötü kokusuna rağmen gayet yararlı bir bitkidir.

Bazı bölgesel ağrıları bacak ağrısı, bel ağrısı,gibi geçirmede etkilidir. Damar sertliğinde faydalıdır ve kalbe fazla yararlıdır. Bunun yanı sıra balgam sökücü özelliği de bulunur. Beyin ve sara gibi hastalıkları da dahi karabaş otu kullanılmaktadır. Karabaş otu çay yapar gibi demlendirilerek içilebilir.

Kanser ile mücadele konusunda da karabaş otu en baş bitkilerden gelmektedir. Ancak hamilelerin kullanması önerilmez. Zira fazla kullanımı durumunda mide bulandırır ve kusmalara neden olabilir.
Karabaş otunun diğer yararlarından birisi ise; idrar söktürücü özelliğinin olmasıdır. Bunun yanı sıra egzamaya iyi gelmektedir. Sinirsel baş ağrılarına yararı vardır. Yüksek tansiyon için birebirdir.

Karabaş otunun iç rahatsızlıklara etkisi olduğu kadar ruhsal ve sinirsel hastalıklara da büyük etkisi bulunmaktadır. İç huzursuzluğu, sinir ve stresi giderir. Üstelik demlenen çayı pamuk desteği ile alın bölgenize hafif bir biçimde uygulayabilirsiniz. Kendinizi yorgun hissettiğiniz zamanlarda bir bardak karabaş otu çayı yorgunluğunuzu dindirme konusunda yardımcı olmaktadır.

Hemen hemen her bitkinin cilde ve vücuda yararı bulunmaktadır. Ancak bu bitkilerin doğru kullanılması doğru dozda alınması takdirde en iyi sonuç alınabilir. Bu nedenle bu bitkileri aldığımız aktar mağazalarından kullanımı ile ilgili bilgi almalı, düzenli kullanmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.