Karabaş Otu Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Karabaş Otu

Karabaş Otu

Karabaş Otu Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Karabaş otunun dibi odun şeklinde olan bir bitkidir. Bablagiller sınıfına ait bir bitki türüdür. Muhteşem kokusuyla lavanta olarak da kullanılmaktadır. Fransız lavantası olarak bilinen bu bitki Akdeniz bölgesinde de yetişmektedir.  Bu bitki çok eski dönemlerde keşfedilmiş ve günümüzde sinir ve ruh hastalıklarının iyileştirilmesinde kullanılır.

Bu bitki 2. dünya savaşında yaralar üzerinde de kullanılmıştır.  İçerisinde barındırdığı A ve C vitamini sayesinde birden fazla hastalığa fayda sağlamıştır. Karabaş otları evlerde de yetiştirilebilir. yetiştiriciliği ise oldukça kolay bir bitkidir.

Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir?

Karabaş otunun Faydaları

Karabaş otunun Faydaları

Faydaları da yukarıda belirttiğim gibi 2. dünya savaşında yaraları bu bitki ile iyileştirmişler. Yeşil yaprak ve mor renkli çiçeklere sahip olan bu bitki bitki çayı ve sigara bıraktırma olarak ta kullanılmaktadır. Gördüğünüz gibi bu bitkinin faydaları oldukça fazladır, bir çok alanda faydasını kanıtlayan bu bitkiyi evlerde de balkonunuzda da yetiştirebilirsiniz. Hoş kokusuyla ve bir çok faydası ile ünlü karabaş otunu bitki çayı olarak ta kullanabilirsiniz. Kozmetik ürünlerde de cilt bakımlarında da kullanılan karabaş otu aynı zamanda iç organlarında sağlıklı olmasını sağlar. Faydaları ve kullanım alanları oldukça geniş olan bu bitki kuruluk ve akne içinde başarılı rol oynadığıyla bilinir. Aynı zamanda cilt problemi olarak bilinen egzama hastalığı içinde faydalıdır. Bir çok yaranın hızlı iyileşmesine yardımcı olan bu bitki, damar tıkanıklığını önlemekte, hafızayı güçlendirmekte ve idrar yolu enfeksiyonlarına da iyi geldiğiyle bilinir. Ayrıca karabaş otunu kullanmak için hasta olmanıza gerek yok, hasta değilseniz bile birden çok faydası olduğu için kullanım alanı geniş olduğu için sizlere bir çok şeyde fayda sağlayacaktır. Böcek ısırıklarına da iyi gelen bu bitkinin yan etkileri de mevcuttur.

Karabaş Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Karabaş otunun yan etkilerinden bahsedecek olursak, özellikle hamile kadınlar için zararlı olan karabaş otundan hamile kadınların uzak durması gerekir.  Bunun yanı sıra çocuklar içinde zararlı olan bu bitkiden çocuklarında uzak durması gerekir. Bu bitkinin kabızlık ve baş ağrısı gibi yan etkileri de mevcuttur. Aynı zamanda cildi de tahriş edebilir. Bu nedenle doktor yada uzman bilgisi olmadan kullanılmaması gerektiğini bilmelisiniz.

Yazar : Yasemin İnci

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.