Kamkat Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kamkat Nedir, Faydaları Nelerdir?

 

Kamkat Meyvesinin Faydaları
Kamkat

Kamkat Meyvesinin Faydaları … Doğada daha önce adını bile duymadığımız insan vücudu için inanılmaz faydalı bitkiler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi ise Kamkat Meyvesi. İsminin telaffuzundaki zorluk nedeniyle daha önce kamkat, kumkuat şeklinde de duymuş olabileceğiniz bu doğa harikası meyve, evinizde bile kolayca yetişebilecek bir ağaç durumunda bulunuyor.

Peki, gelelim kumkuat meyvesi nedir sorusunun cevabına. Gördüğünüz anda aklınıza gelmesi kaçınılmaz olan bu meyve, turunçgiller ailesinin bir üyesidir.

Halk içinde söyleniş çeşitleri arasında kamkat, altın portakal hatta süs mandalinası gibi deyişlerde bulunan bu olağanüstü meyvenin kendisini diğer turunçgillerden ayıran en önemli özelliklerinden biri ise kabuğu ile yenebilmesidir.

Turunçgiller arasında en küçük çeşitlerden bir tanesi olan Kumkuat meyvesi, limonumsu geoit benzeri şekli, olgunlaştıkça portakalı andıran rengi ve ekşimtırak tadıyla turunçgiller ailesinin en belirgin özelliklerini net şekilde yansıtıyor.

Kumkat meyvesinin kendi içerisinde de çeşitlendiğini not edelim. Yani daha önce gördüğünüz bir kumkat, evinize almak istediğiniz kumkuatla aynı renge sahip olmayabilir, telaşlanmayın. Dünya üzerinde en çok Asya ülkelerinde yetiştirildiği görülen bu vitamin deposu, Türkiye’de de Akdeniz bölgesine ek olarak, Rize’de yetiştirilebiliyor.

Boyutları ve yaşam şartlarının elverişli olması nedeniyle bu ufak dostumuzu evde de yetiştirme şansına sahip olduğunuzu hatırlatmakta fayda gördük.
Peki, öve öve bitiremediğimiz bu turunçgilin insan vücuduna faydaları neler?

Siz değerli okurlarımızın en ayrıntılı ve doğru bilgiye ulaşmanızı sağlamak için aşağıdaki listeyi derledik.
-Aile üyesi olarak bulunduğu turunçgillerin, nerdeyse tamamının gösterdiği en belirgin özelliklerden birisi yani C vitamini deposu olmasıyla, kış aylarını rahat bir şekilde geçirmemiz için adeta bir ilaç niteliğinde.
-C vitamini sayesinde, vücudumuzun toksinlerden kurtulmasını sağlayan antioksidan özelliği bulunduruyor.
-Bulantı, iştah eksikliği ve hazımsızlık gibi birçok sindirim sistemi rahatsızlığının atlatılmasında önemli rol alıyor.
-Çok etkili bir idrar söktürücü olduğunu belirtmekte fayda var.
-İçerisinde A vitamini ve çeşitli B grubu vitaminleri ( B1,B2,B3 ) bulunduran mucize meyve, sinir sistemi sağlığında da etkili.
-Sinir sistemi sağlığı üzerinde düzenleyici etki gösterdiği için, stres kaynaklı uykusuzluk ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklarınızın iyileşmesinde de etkili.
-Kolesterol seviyesi normalin üzerinde olanlar içinde çok olumlu sonuçlar verebilecek Kumkuat meyvesi, kolesterol dengenizi normal seviyeye indirgeyerek sevdiklerinizle beraber yaşayacağınız mutlu ve sağlıklı günlerin kapısını aralıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.