Kağıt Kesikleri Neden Daha Çok Can Yakar?

Kağıt Kesikleri Neden Daha Çok Can Yakar?

Kağıt Kesiği

Kağıt Kesiği

Kağıt kesikleri ile ilgili genel kabul görmüş görüş, kağıt kesiklerinin daha fazla acı verdiğidir. Öncelikle bu durum bilinenin aksine yanlıştır ve gerçekte bu kesikler çoğunlukla parmaklarınızda ve özellikle parmak uçlarınızda meydana gelir. Parmak uçlarınız ve elleriniz, kayda değer bir biçimde mili metre kare başına, bacaklarınız, kollarınız, karın bölgeniz gibi vücudunuzun geri kalan bölgelerinden daha fazla nosiseptöre (Sinir Lifi) sahiptirler. Bu durum, parmak uçlarınızda meydana gelen kesiklerin diğer bölgelerde meydana gelen kesiklerden daha fazla acı vermesine yol açar. Hatta bu kesikler kağıt ya da küçük objelerden kaynaklansa dahi.
Bu durum, kağıt kesiklerinin, neden vücudunuzun diğer kısımlarında meydana gelen kesiklerden daha

Bu durum, kağıt kesiklerinin, neden vücudunuzun diğer kısımlarında meydana gelen kesiklerden daha fazla can yaktığını açıklamak için oldukça iyi bir nedendir; fakat neden parmaklarda meydana gelen kağıtlardan kaynaklanan kesikler diğer tür kesiklerden daha fazla acı hissi veriyor? Buna sebep olan durumun, kağıdın kenarlarının bıçak ve benzeri diğer keskin objelere göre daha az kesici ve bu objelere göre daha esnek olması gösterilmektedir Bu nedenle, kağıt vücudunuzu kestiğinde, derinizi yırtıyormuş gibi çok daha fazla mikroskobik hasar verir. Bu durumu, küt bir bıçakla bir et parçasını kesmeye çalışıyormuşsunuz gibi düşünün. Küt bir bıçak kullandığınız durumda, keskin bir bıçak kullandığınız durumdan daha fazla güç kullanarak bastırmak zorundasınız ve sonuç olarak kestiğiniz bölge keskin bir bıçakla kesilmiş bölgeden daha fazla yıpranmış ve zarar görmüş olacaktır. Her ne kadar çıplak gözle göremeseniz de, kağıt kesiklerinde de bu tarz bir durum söz konusudur.

Kesilen bu bölgede, yalnızca mikroskobik hasar yoktur; fakat bu hasar deri üzerinde oldukça yüzeyseldir. Bu durum ağrıyı daha da fazla artıracaktır; çünkü cildinizdeki düşük tetiklenme eşiğine sahip en hassas sinirlerin bazıları yüzeye yakın bölgede bulunmaktadır. Bu durum derin kesiklerden daha belirgin ağrılara neden olacaktır ve aktif olduklarında beyne geri sinyal gönderebilen, zonklamaya daha yakın, etinizin derin kısımlarında bulunan sinirlerde meydana gelen hasarlarda olduğu gibi benzer hasarlara neden olacaktır.
Ayrıca, kağıt kesikleri, çok yüzeysel kesiklerdir ve daha uzun acılara neden olurlar; çünkü bu tarz kesikler çoğunlukla kanamaz ya da çok az kanar. Kağıt kesiklerinin daha az kanaması durumu da, sinirlerin hava ve diğer tahriş ediciler ile temasını açık hale getirir. Bu durum, kağıda yaralanan bölgenin, diğer daha ciddi kesiklerden, daha uzun süreli aktif halde olmasına neden olacaktır. Bu yüzden, hasar alan bölge daha uzun süre acıyacaktır.

Kağıt kesiklerinin normal kesiklerden daha fazla acı vermesine neden olarak gösterilen bir diğer kuram, kağıtların, deri yüzeyinde bulunan sinir uçlarını tahriş edebilecek olan ağartıcı gibi bazı kimyasallarla kaplanmış olduğudur.

Kağıt Kesikleri Durumunda Ne yapmalı?

Herhangi bir kağıt kesiği durumunda yapılabilecek müdahaleleri şu şekilde sıralayabiliriz

  • Kağıt kesiği durumunda ağrıyı azaltmak için yapılacak en iyi müdahale, yaralanan bölgenin üzerine istikrarlı bir biçimde bastırmak olacaktır. Bu istikrarlı sağlam basınç, sinir uçlarını daha az ya da daha fazla ezecektir, böylece ağrı hissi önemli derecede azalacaktır.
  • Ağrıyı azaltmanın bir diğer yolu, yarayı yıkadıktan ya da dezenfekte ettikten sonra yara bandı, bal, vazelin ya da benzeri şeylerle yaralı bölgeyi kapatmaktır. Yaralanan bölgenin bu şekilde kapatılması, hava gibi yaraya zarar verecek olan tahriş edicilerin azalmasına neden olacak ve böylece ağrıyı azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.