jojoba Yağı Nedir, jojobanın Faydaları Nelerdir?

jojoba Yağı Nedir, jojobanın Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağı

Jojoba Yağı

Jojoba yağı nedir, doğal olan bakım ürünlerinin özünde kullanılmış olan bir tür bitki yağıdır. Yağ esterleri ve yağ asitlerinden oluşmuş olan bu yağ türü, doymamış yağ asitleri açısından da bayağı zengindir. Organik ürünlerin bakımından bayağı revaçta olduğu da göz önüne alındığı zaman, Jojoba yağı da bu popülariteden arasında yer almaktadır.

Jojoba yağı nedir, nasıl kullanılır?

Jojoba yağı, cilde ve ayrıca saça masaj ile uygulanmak sureti ile, kullanılan bir yağ türüdü. Avuç içine alınan bir ölçü yağ, o anki bakımlar için, yeterli olur.

Jojoba Yağının Saça Sürülmesi :

jojoba-yaginin-saca-uygulanmasiKuru saç üstüne, fazla olmayacak biçimde, bir ölçü Jojoba yağı sürülebilir. Saçın tüm bölgesine yayabilmek için, tercih kocaman dişli bir tarak da kullanılmaktadır. Yağlanan saç bu haliyle aşağı yukarıya yarım saat bekletilir . Bunun yanı sıra bu zaman dilimi sonrasında şampuan desteği ile saç yıkanır. Şayet saça yağ sürüp beklemek vakit kayıbı gibi değerlendirilir ise, şampuan şişelerinin içine ortalama 2 tatlı kaşığı miktarında Jojoba yağı ilave edip karıştırılabilir. Böylelikle, şampuan kullanıldığında saça da bakım yapılmış olunacaktır. Bakım yapma ve bunun yanı sıra, kuru veyahutta ıslak saça uygun dozda uygulamak sureti ile, Jojoba yağının saç şekillendirici niteliği de bulunur.

Jojoba Yağının Cilde Sürülmesi :

Bayanların makyaj temizlerken de kullandığı Jojoba yağı, cildi ferah tutmak da ve tazelemekle görevlidir. Bunun yanı sıra cildi nemlendirmek için kullanılan Jojoba yağı, bunun için, direk uygulandığı zamanlarda avuca bir ölçü alarak başka nemlendirici kremin içine bir ölçü karıştırırak da kullanılabilmektedir.

Jojoba Yağının Yararları Nelerdir?

jojobaJojoba yağı, karakteristik şeklinde antialerjen özellik taşır. Ten üstündeki akneleri gidermekle görevlidir. Bunun yanı sıra, yaşlanma belirtisi olan kırışıklıklar üstünde de etkili bir doğal üründür. Yukarıda da anlattığımız üzere, Doğal olan Jojoba yağı nemlendirici özellik taşır. Ayrıca sıklıkla da bu amaç üzerinde kullanılır. Bunun yanı sıra, yalnızca cildi nemlendirmek ile kalmamakla beraber, yağlı ciltlerde yağ durumunu da dengelemekle görevlidir. Sivilceli, bitkin ayrıca yıpranmış ciltlerdeki etkisi bayağı fazladır.

Ten üstündeki yanma bunun yanı sıra dökülmeyi de hafifletmekle görevlidir. Cilde esneklik kazandırmaktadır. Bilhassa bacakta ve karın bölgelerindeki çatlakları önlemekle de görevlidir.
Jojoba yağının saç üstünde de, bayağı iyi tesiri vardır. Jojoba yağı, saç kırılmalarını önler.

Uygulamalardan sonrasında, saç dahada diri, parlak ve yumuşak bir görünüm alır. Bir diğer yandan da saçların uzamasını ayrıca kuvvet kazanmasını sağlamaktadır. Buna ilave olarak da, kepek oluşumlarında engelleyici bir rol üstlenir. Sporcular Jojoba yağlarını ayak kremi olarak da kullanabilmektedir. Bunun yanı sıra, bu yağ selülit tedavisinde de kullanılmaktadır. Jojoba yağı antibakteriyel özelliğine de sahiptir. Bunun haricinde, apse giderici ve ayrıca anti oksidant özelliğine sahiptir.

Jojoba yağı, tıbbi müdehaleler ve hemen sonrasında da tavsiye edilen bir doğal ürün türüdür. Genel cerrahi uygulamaları sonralarında kulak iltihaplanmaları zamanı, eklem iltihaplanmaları, romatizma ağrıları rahatsızlıklarında, kireçlenmeler yaşandığı zaman, ve ayrıca cilt hastalıklarına karşı koruyucu olarak da kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.