İnek Sütü İle Soya Sütü Arasındaki Fark Nedir?

İnek Sütü İle Soya Sütü Arasındaki Fark Nedir?

Soya Sütümü İnek Sütümü
Soya Sütümü İnek Sütümü

İnek Sütü İle Soya Sütü, Soya sütünün giderek artan popülerliği karşısında soya sütü mü inek sütü mü tartışmaları başlamıştır. Tarafsız bir seçim yapmak için, detaylı şekilde her ikisini de incelemek ve ayrıca karşılaştırmak gerekmektedir. Soya sütü, soya fasulyesinden elde edilen bir içecektir, ayrıca bu anlamda düşündüğümüzde gerçekten süt değil. Soya sütünün besin değerleri inek sütüne yakın olduğundan dolayı, ayrıca onun yerine kullanılabileceği için, süt şeklinde adlandırılmaktadır. İlk başlarda doğuda kullanıldığı görünüyor olsa da, şu anda soya sütünün tüm dünyada popülerliği artıyor. Laktoz intoleransı veyahutta süt alerjisi olanlar için, soya sütü bir çözüm yolu olabilmektedir. Fakat soya sütünün artan popülerliği hangisinin dahada iyi olduğu tartışmasını da beraberinde getirmiştir.
Soya sütü ve ayrıca inek sütü arasındaki esas fark, soya sütünün organik bir kaynaktan inek sütünün hayvansal bir kaynaktan geliyor olmasıdır. Soya sütünün, süt endüstrisi vasıtası ile yanlışlıkla ortaya çıkmakta olduğu birden fazla kişinin inandığı birer tahmin olup, soya sütünün süt endüstrilerini tehdit etmeleride bu düşünceyi desteklemektedir. Fakat bilinçli kişiler şeklinde gerçekleri değerlendirmek ayrıca bilinçli kararlar almak basittir. İşte karar vermenize faydalı olacak bir takım bilgiler aşağıda verilmiş.

Soya Sütü:

Çok yoğun kullanılmış olan bir soya ürünü olan soya sütü, soya fasulyesinin ıslatılması, öğütülmesi ve ayrıca süzülmesi ile elde edilmektedir. Soya sütünün en iyi yanı laktoz intoleransı olan kişilere bir alternatif sunuyor olmasıdır. Vejetaryenler ayrıca veganlar tarzında inek sütünden kaçınanlar için, mükemmel bir organik alternatif olmaktadır. Besin değerine gelince bir bardak dolusu soya sütü yaklaşık olarak 7 Gr. protein, 4 Gr. karbonhidrat, 4.5 Gr. yağ ayrıca 0 kolesterol içermektedir. az derece de B vitamini içermektedir. Fakat B12 vitamininin iyi bir kaynağı değil ayrıca da yeterince kalsiyumu yeterli karşılayamaz. Bu eksiklikler ile başa çıkmak için, üreticiler soya sütünün katkı maddeleri içermiş olan versiyonlarını üretmişlerdir. Bunlar arasında kalsiyum, E, B12 ve ayrıca D vitaminleri de vardır.

Soya sütünün bir diğer yararlı yönü ise insanlardaki kalp rahatsızlığı riskini azaltmaya faydalı olmasıdır. Soya LDL kolesterolün düşürülmesine faydalı olan izoflavon denilen bitki kimyasalları içermektedir. Tavsiye edilen ölçü gündelik soya proteini ölçüsü 25 gramdır. Ortalama bir fincan soya sütü yaklaşık 7 ile 10 Gr. protein içermektedir. Meme kanseri olan bayanların soya proteinini dikkatli kullanmaları gerekir. Yapılmış olan bir takım çalışmalar çokça soya tüketimlerinin bu hastalara zarar verdiğini söylemiştir.

İnek Sütü:

İnek sütü, proteinlerini oluşturmak için, gerekli olan birden fazla amino asit ve ayrıca besin değerleri ile doludur. Bir fincan inek sütündeki besin değerlerine ayrıntılı bir göz atalım. Bir fincan normal inek sütü 8 Gr. Protein ayrıca 12 Gr. karbonhidrat içermektedir. Bu ölçü bir yetişkinin gündelik kalsiyum ihtiyacının Yüzde 30 unu, vitamin B12 ayrıca riboflavin gereksinimlerinin yaklaşık yarısını karşılar. İnek sütü D vitamini ile güçlendirilmiştir, bu da A vitamini ayrıca kalsiyumun emilimini arttırır.
İnek sütü önemli derece de yağ da içermektedir. Fakat bu hal yarım yağlı veyahutta yağsız sütler kullanılarak da çözülebilir. Birden çok insan için, sindirim problemlerine neden olduğu bilinmiş olan laktoz bir karbonhidrattır. Laktoz intoleransı olan insanlar da bu süt karbonhidratını parçalayacak laktaz enzimin de eksiklikler olduğunun işaretidir.

Bebekler İçin Soya Ayrıca İnek Sütü:

İnek sütlerini tolere edemeyen bebeklerin aileleri için, seçim basittir. Peki, bebeğiniz her ikisini de eşit düzyede iyi bir şekilde tolere edebiliyor ise, hangisi daha iyi bir seçim olurdu? Amerikan Pediatri Akademisi’ne nazaran inek sütü hala anne sütüne en yakınıdır. Onlara göre soya sütü bebekler için eğer inek sütünü tolere edemiyorlarsa veyahutta aileleri vegan beslenmelerini isterse verilmelidir.
İnek sütünü ayrıca soya sütünü inceledik, şahsi tercihlerinize ve ayrıca sağlık hedeflerinize bağlı şekilde hangisini tercih edeceğiniz size kalmıştır. Şayet soya sütünü tercih edecekseniz aşırıya kaçmamaya ayrıca satın almadan önce alacağınız markalarının besin değerlerini incelediğinizden emin olunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.