Hicri ve Miladi Takvim Nedir? – Kısaca

Hicri ve Miladi Takvim Nedir? – Kısaca


Miladi Takvim Nedir?

 

12 Hayvanlı Türk Takvimi

Ülkemizde 1927 senesinde kullanıma giren ve Gregoryen takvimine verilen isimdir. Hazreti İsa’nın doğumunu (Milad) yani başlangıç olarak aldığından dolayı bu isim ile çağrılır.

Osmanlı Devleti döneminde, önce Hicri takvim,  daha sonra da 1 Mart’ı yılbaşı kabul eden mali takvim kullanılmıştır. Cumhuriyet’in ilanından sonra, mali 26 Kânunı evvel 1341 yılı (26 Aralık 1925) kabul edilen “Takvimde Tarih Mebdeinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun” ve “Günün 24 Saate Taksimi Hakkında Kanun” isimli iki farklı yasa ile 1 Ocak 1926′dan başlayıp Gregoryen takvim benimsendi. Yılbaşını 1 Ocak olarak alan bu takvimle beraber günü 12 saat gündüz ve 12 saat gece dilimlerine ayıran saat sisteminin yerine 24 saatlik gün kabul edilmiştir.

Hicri Takvim Nedir?


Hazreti Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicretini başlangıç olarak kabul eden ve Ay’ın Dünya etrafında dolanımını esas alan bir takvim sistemidir. Hicri Takvim; Hicri Kameri ve Hicri Şemsi olmakla beraber ikiye ayrılır.

Hazreti Muhammed, Safer ayının 27. günü Hz. Ebubekir ile beraber Medine’ye hicret etmek için Mekke’den ayrılmıştır, 4 gece Sevr Mağarası’nda kalmıştır. 1 Rebiülevvel Pazartesi günü Sevr Mağarasından ayrılarak Medine’ye doğru yola çıkmışlardır. 8 Rebiülevvel / 20 Eylül 622 Pazartesi günü Kuba köyüne gelmiştir. Kuba köyünde Kuba Mescidi’ni inşa etmiştir bunun yanı sıra 12 Rebiülevvel Cuma günü Medine’ye gitmek üzere hareket etmişlerdir.

37 Replies to “Hicri ve Miladi Takvim Nedir? – Kısaca”

  1. Kolay gelsin ben size hep mesaj attım ama bir hesap alamadım . Bana iyi lvl li bir çar verirmisiniz. iyi silahlar olursa sevinirim lütfenn

  2. lutfen bana belediye binasi 8 veya 9 level ne olursa benim isteyimin yerine yetirilmesini arz ederim

  3. Bende clansh of clans hesabı istiyorum yardımcı olabilirsiniz acaba yardıma ihtiyacım var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.