Hafızamızı Nasıl Geliştiririz?

Hafızamızı Nasıl Geliştiririz?

Hafıza Geliştirme Yöntemleri

Hafıza Geliştirme Yöntemleri

Yaşımız ilerledikçe, zihnimizin bilişsel kapasitesi gerilemeye başlar. Bu durum, insan yaşamını tüm yönleriyle olumsuz etkileyen yaşlanma sürecinin kaçınılmaz bir parçasıdır. Yaşlanma etkilerine engel olamasak da, yaşlanma etkilerini yavaşlatabilir ve hatta bazı durumlarda bu etkileri tersine çevirebiliriz. Hafıza kaybı çoğumuz için korkutucu bir konudur; fakat iyi olan haber hafıza kayıplarını yavaşlatabileceğimiz bazı önlemlerin var olduğudur. Bu yazıda, uzun vadede hafızanızı geliştirecek yedi beyin aktivitesini bulacaksınız.

1- Yeni Bir Dil Öğrenin:

Yeni bir dil öğrenmek, birçok seviyede size fayda sağlayacaktır. Yeni bir dil öğrenmek sadece kişisel beceri setinize ek bir özellik değil, aynı zamanda hafıza kayıplarınızı önlemek, geciktirmek ve hatta hafıza kayıplarını tersine çevirmek için olağanüstü bir beyin egzersizidir. Dil öğrenme aktivitesi, bilişsel işlevinizi tamamen yeni bir seviyeye eriştirecek olan; kelimeleri hatırlama, tanıma ve anlama konusunda size yardım edecektir. Dil öğrenme aktivitesi hafıza kayıplarma karşı harika bir silahtır, dil bilgisi ve kelime bilgilerini artırır yanı sıra zihinsel ve sözel akıcılık elemanlarının da gelişmesini sağlar.

2- Bulmacalar ve Kelime Oyunları Oynayın:

Genel bilgi hazinenizi zenginleştirecek ve hafıza kayıplarını önlemenize yardımcı olacak bir diğer beyin egzersizi, kelime oyunları oynamak ve çapraz bulmacalar ya da diger tür bulmacalar çözmektir. Bu oyunlar, size hitap eden herhangi bir oyun, Sudoku ya da Scrabble olabilir. Oynayacağınız bu tarz oyunlar, zihninizi yeni kelimelerle uyarmak ve zihninizi nesneler ve eylemlerle ilişkilendirmenize yardımcı olmalıdır. Günlük olarak, farklı kelime oyunları oynamak ve bulmacalar çözmenin, yaşamınızın geç dönemlerinde Alzheimer hastalığına yakalanma riskini önemli ölçüde azalttığı günümüzde bilinen bir gerçektir.

3- Müziğin Gücünü Asla Hafife Almayın:

Müzik ve müzik terapisi de (Genellikle meloterapi olarak adlandırılır.), sadece zihinsel odaklanmanızı geliştirmekle kalmayan aynı zamanda uzun süreli bilişsel işleyişinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan harika bir beyin egzersizidir. Klasik müzik dinlemenin, bebekler ve genç çocukların beyin gücünü artırdığı ve sözel akıcılık becerilerini geliştirdiği iddia edilmiştir. Müzik ayrıca hafıza kayıplar’ konusunda harika bir tedavi yöntemidir. Basit bir şekilde, günlük olarak, sevdiğiniz müzik türünü dinleyin ve melodiler ya da sözleri hatırlamaya çalışın, her iki durumu da faydalı ve eğlenceli bulacaksınız.

4- Kendinizle Konuşmaktan Çekinmeyin:

Araştırmalar gösteriyor ki, kendi kendiyle konuşan insanların, yaşamlarının geri kalan kısmında bunamaya yakalanma riskleri daha az oluyor. Diğer bir deyişle, kendi kendinizle konuşmanız ve hatta kendinize hikayeler anlatmanız hafıza kaybınızı geciktirmek ve önemli detayları hatırlamanız için harika bir yoldur. Ayrıca bu durum harika bir duygusal egzersizdir. Kendi kendine hikaye anlatma, Alzheimer hastalığı tedavisi için uzun zamandır kullanılan bir yöntemdir ve bu yöntem daha fazla bilgi saklamanız konusunda size yardımcı olarak, hafıza fonksiyonunu iyileştirme konusunda yararlı olanı üretir.

5- Farklı Türde Kitaplar Okuyun ve Konuları Hatırlamaya Çalışın:

İyi bir kitap okumayı kim sevmez ki? Denir ki, okumayan insan sadece bir hayat yaşar; fakat okuyan insan binlerce hayat yaşar. Bu yüzdendir ki, hafıza kayıplarını önlemek için yapabileceğiniz en mükemmel beyin egzersizlerinin bir tanesi okuyabildiğiniz kadar çok ve sık kitap okumaktır. Kitaplar, gazete makaleleri ya da dergi denemelerinden hangisi dikkatinizi çekiyorsa okumalısınız. Bunu evinizde boş zamanlarınızda ya da yolculuklarda ya da duraklarda araç beklerken yapabilirsiniz. Kitap okumayla ilgili bir diğer harika tüyo da çok önceleri okuduğunuz kitabın konusunu ve kurgusunu hatırlamaya çalışmanızdır. Bu durum kesinlikle hafızanızın kuvvetlenmesine yardımcı olacaktır.

6- Zihin Geliştiren Egzersizler Deneyin:

Özellikle beyninizi geliştirmeniz için tasarlanmış sayısız oyun ve egzersiz vardır. Aynı zamanda, el göz koordinasyonu, zihninizi uyarmak ve hafıza kaybını önlemek için özellikle önemlidir. Zorlu beyin egzersizleri ile kendinizi deşarj etmeye ihtiyacınız yok; sinapslarınızı ve nöronlarınızı etkinleştirecek böylece sinir sisteminize acil mesajlar gönderebilecek ve bilişsel sorunları önlemeye yardımcı olabilecek, basit ya da orta seviyeli egzersizler yapabilirsiniz.

7- Anımsatan İşaretler de Kullanışlı Olabilir:

Son olarak, anımsatıcı işaretler, olayları ya da olguları kolaylıkla hatırlanıza yardımcı olur. Örneğin; bir isim ya da kelimeyi görsel bir resimle ilişkilendirmeniz, bir kişiyi hatırlamanıza yardımcı olabilir ya da bir kısaltmayla büyük bir kelimeyi ilişkilendirmenize yardımcı olabilir. öte yandan, aliterasyonlar, tekerlemeler ve şakalar, isimleri, olayları, figürleri ve diger gerekli bilgileri hatırlamanın üç diğer harika yoludur.
Yaşlandıkça hafıza kaybınızı geciktirmenize ya da önlemenize yardımcı olacak bu yedi etkili beyin egzersizine güvenebilirsiniz. Bu egzersizleri tek tek ya da karışık bir şekilde yapmanız, şüphesiz ki odaklanmanız ve beyninizin uyarılması konusunda, ileri ki yaşlarda ve şimdi, size yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.