Günümüzde Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Yanları Nelerdir?

Günümüzde Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Yanları Nelerdir?

Günümüzde Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Sosyal Medya
Sosyal Medya

Sosyal medya günümüzde o kadar yaygın hale gelmiştir ki neredeyse yediden yetmişe herkesin en az bir ya da birkaç sosyal medya hesabı bulunmaktadır.

Bazıları arkadaşları ile sürekli iletişim halinde olmak bazıları günlük gelişmeleri ve siyaseti takip etmek için sosyal medyayı kullanmaktadır.

Tabi ki bu kadar yaygın hale gelmesi beraberinde sosyal medyanın olumlu mu olumsuz mu olduğu tartışmalarını da beraberinde getirmiştir.

Bu tartışmanın elbette devam edeceğini söylemek mümkün ama sosyal medyanın olumlu ya da olumsuz olması biraz da kullanıcıların onu nasıl kullandığı ile ilgilidir.

Sosyal Medyanın Olumlu Yönleri

Olumlu yanlarına örnek olarak  insanların yakınlarının ve arkadaşlarının, aynı zamanda kendilerinin özel günlerini takip etme olanağı sağlaması ve bunları dostları ile paylaşabilmesidir .

Olumlu yönlerinden biri her ne kadar yüz yüze bir iletişim olmasa bile insanların sosyalleşmesine katkı sağlamalarıdır .

Sosyal medyanın olumlu yanlarından biri çok uzaklardaki akrabalarımızla ya da arkadaşlarımızla anında iletişim kurabilme olanağı sağlaması ve onlardan haberdar olmamıza yardımcı olmasıdır .

Sosyal medya bireysel ihtiyaçlar yanında insanların iş ve kariyer yaşamı açısından da önemli faydalar sağlar . Sosyal medya aracılığıyla alanımızla ilgili gelişmeleri takip edebilir ve yeniliklerden haberdar olabiliriz .

Sosyal medya sayesinde insanlar aldıkları ürünler ile ilgili deneyimlerini başkaları ile paylaşarak onların fikir sahibi olmalarına katkı sağlayabilirler .

Sosyal Medyanın Olumsuz Yönleri

İnsanlar sosyal medyada çok uzun süre zaman harcadıklarında okul ya da iş hayatı gibi alanlarda gerilemelerle karşılaşabilirler .

Sürekli kendileri ile paylaşım yapma ihtiyacı insanlarda narsist duygulara yol açabilir.

Beğenilme duygusu ile yapılan paylaşımlar beklenen ilgiyi görmediğinde kişide mutsuzluk ve sevilmeme gibi duygular oluşabilir .

İnsanların genellikle mutlu anlarını paylaşması diğer insanlar tarafından sürekli mutlu oldukları duygusuna yol açabilir ve bu da beraberinde kıskançlık duygularına neden olabilir .

6 Replies to “Günümüzde Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Yanları Nelerdir?”

    1. evetttttttttt hiç işe yaramadı şaka yaptımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm:D ^ ^

  1. cooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk köööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööötttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüü olmussssssssssssssssssssssssss

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.