Glia Destek Hücreleri

Glia Destek Hücreleri

Glia Destek Hücreleri
Glia Destek Hücreleri

Glia Destek Hücreleri … İngilizce adı neuroglia olan hücreler işlevsiz sinir hücresi olarak bilinirler. Destek hücreleri olan bu hücreler uyarı yaratmazlar ve uyarıları iletmezler fakat sinir sistemi için son derece önemlidirler. Sistem içerisinde nöronların metabolizma işlevlerini normal bir şekilde yürütebilmeleri için oldukça hayati öneme sahiptirler. Sayıları nöronların sayılarından 10 ve hatta 50 kat fazla olabilmektedir. Merkezi sinir sistemini desteklemenin yanında hücre atıklarını yutma ve beyin içerisindeki bazı anatomik boşlukları örtme gibi özellikleri de bulunmaktadır. Glia hücreleri konusunda bilinmesi gereken en önemli noktaların başında sürekli besin ve oksijene çok fazla ihtiyaç duydukları ve oksijen yetersizliği durumunda ilk ölen hücreler olduklarıdır. Yeni doğanlar için de büyüme konusunda önemli bir rol oynamaktadırlar.

Glia hücreleri kendi içerisinde görevlerine göre üç farklı gruba ayrılmaktadır. Bunların ilki mikrogliyalardır. Mikrogliyalar hücre içerisinde fagositoz yaparak parçalanmış ve atık olan hücreleri ortadan kaldırırlar. Ayrıca aynı zamanda kullanılmayan sinapsları tespit ederek onları da ortadan kaldırırlar. Kan damarları yolunu kullanarak merkezi sinir sistemi içerisine giren mikroglialar küçük gövdeli ve silindirik yapıdadırlar. Bir diğer glia türü ise nörogliadır. Nöroglialar merkezi sinir sistemi içerisinde koruma görevi yaparlar, hücre için gerekli besin ve oksijeni sağlar ve kan yoluyla sisteme girerek hasarlı dokuları tespit ederek bunları onarırlar. Aynı zamanda iltihabi reaksiyon geliştirerek beyin hasarına karşı önlem alırlar. Merkezi sinir sisteminin %15’i nöroglialardan oluşur. Üçüncü glia türü schwann hücreleridir. Bu hücreler merkezi sinir sisteminden farklı olarak çevresel sinir sistemine koruma sağlar ve miyelin üretir. Pek çok yaralanma ile sonuçlanan kazalarda tedavi amaçlı kullanılabilmektedir. Schwann hücreler doku sertleşmesi ve MS hastalıklarında nakil yoluyla tedavide kullanılabilmektedirler.

Glialar ile ilgili son zamanlara kadar çok fazla araştırma bulunmadığından önemleri de göz ardı edilmekteydi fakat son zamanlarda yapılan incelemelerin artması ile bu hücrelerin görevleri ve önemleri de fark edilmeye başlandı. Glia hücrelerinin aynı zamanda düşünce ile ilgili de oldukları tahmin edilmektedir ancak konu ile ilgili araştırmalar henüz devam etmektedir ve somut bir veri henüz ortaya konulamamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.