Download ve Upload Hızı Nedir?

Download ve Upload Hızı Nedir?

Download ve Upload Hızı Nedir,Bu makalede İndir ve Yükle nedir? Sorularını cevaplamaya çalışacağız. İndirme ve yükleme hızları, İnternet’e veri indirmek ve yüklemek için kullanılır.

İndirme hızı, İnternet’ten veri indirmek için kullanılır. Örneğin, bir tarayıcı adresi satırına bir site adresi yazdığınızda, tarayıcınız tüm metni, resimleri ve sesleri bilgisayarınıza, yani “indirilenler” olarak indirir. Bilgisayarınıza indirilecek dosyaların tamamı bilgisayarınızın belleği ile orantılıdır. Bilgisayarınızın belleği arttıkça, bilgisayarınıza giderek daha fazla dosya indirebilirsiniz. İndirme hızı da internet hızına göre değişir. İnternetten sürekli dosya indirmeniz gerekiyorsa, yüksek hızlı bir İnternet paketi seçmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Download ve Upload Hızı Nedir? upload hızı kaç olmalı hız testinde nasıl yükseltebilirim download ne demek kısaca upload hızı ölçme upload hızı test upload
Download ve Upload Hızı Nedir?

Yükleme hızı, servis sağlayıcınız tarafından sunulan yükleme hızıdır. İndirme bilgisayarından veri aldığınızda, yani sunucuda, indirme hızı, verileri diğer bilgisayara, sunucuya, yüklemenize yükleme hızı (veya bindirme diyelim). Yükleme hızı, indirme hızına kıyasla çok düşük. Sunucuların (TTNET, Superonline, vb.) Hızlarını düşük tutmasının nedenleri, kullanıcı barındırma şirketlerinden ve evlerinde barındırma sitelerinden kaçınmalarıdır. Çünkü servis sağlayıcılar çok daha yüksek bir fiyatla yüksek hızlı bağlantılar satan şirketlere satış yapıyor. Bu bağlantılar simetrik bağlantılardır. İndirme hızını arttırmanız gerekir.

Download ve Upload Hızı Nedir?

Yükleme hızımı nasıl artırabilirim? Yükleme hızını teknik olarak artıramazsınız. Verdiğiniz herhangi bir hizmet sağlayıcısını (TTNET, Smile ADSL, Superonline) kullanmalısınız. Hızlanma söz konusu olduğunda, yapabileceğiniz tek şey doğru servis sağlayıcıyı seçmek.

Aşağıda verilen değere bağlı olarak, servis sağlayıcıların servis paketleri vardır. Örneğin, 100 Mbps hızında İnternet paketiniz saniyede 12,5 MB (megabayt) veri indirebilir.

1 MB – 128 KB
2 MB – 256 KB
4 MB – 512 KB
7.2 MB – 0.9
8 MB – 1 MB
16 MB – 2 MB
32 MB – 4 MB
50 MB – 6.25 MB
56 MB – 7 MB
100 MB – 12.5 MB

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.