Dokunmatik Telefon Arızaları ve Çözümü

Dokunmatik Telefon Arızaları ve Çözümü

Dokunmatik Telefon Arızaları
Dokunmatik Telefon Arızaları

Günümüz Teknolojisi her geçen gün ilerlemekte ve hayatımıza daha yeni cep telefonlar girmektedir. Dokunmatik telefonları kullanım bakımından bizlere bayağı kolaylık sağlamasının yanı sıra çıkardığı zorluklar da olabilmektedir. Bu zorluklar genellikle maddi açıdan bizlere büyük masraflar çıkarır. Dokunmatik olan cep telefonların da bir çok bozukluk olabilmektedir. Fakat bu arızaların içinde bizler için, en önemlileri genellikle 3 tanesidir. Bu arızalar bunlardır.

Cep Telefonun Suya Düşmesi

Cep telefonu suya düştüğü vakit hızlı bir şekilde telefonu sudan çıkartarak kapatınız, bataryasını da çıkartınız, ve ayrıca kağıt bir havlu ile kurutun. Kesin olarak saç kurutma makinası tarzında aletler ile kurutmayı denemeyin. Çünki bu tür aletler mekanik parçalara zarar verebilir. Telefonun dış yüzünü kuruttuktan sonrasında ayrılabilecek olan parçaları ayırın ve ayrıca kulak pamuğu ile dikkatli olarak temizleyiniz. Temizledikten sonrasında telefonumuzu ufak bir poşete koyarak pirinç ile dolu bir kabın içerisine hava almayacak bir biçimde koyunuz. 24 ile 48 saat sonrasında telefonu çıkarıp şarja koyunuz. Bu adımları uyguladığınız takdir de büyük olasılıkla telefonunuz bundan sonrasında çalışacaktır. Bununla beraber kesin denediğim bir çözümden bahseceğim. Kendim bizzat uyguladım. Mesela ben bir çok telefon kurtardım, bataryayı çıkartıp kurumaya bıraktım, tam kuruduğundan emin olduktan sonra, bataryayı tekrar takıp kullandım.

Cep Telefonunun Batarya Arızası

Dokunmatik olan cep telefonu bataryalarının ömrü şarj edilme şekline bağlı olarak yaklaşık 1 senedir. Telefonunuzun bataryası şişmişse veyahutta içerisinden bir sıvı akmış ise bu çok fazla tehlikeli durumdur. Bunlar genellikle yan sanayi piller de olmaktadır. Bu hallerde yapmanız gerekli olan tek bir çözüm o pilin değişmesidir.

Dokunmatik Cep Telefonlarının Dokunmatiğinin Bozulması

Telefonlarının dokunmatikleri bozulduysa ilk yapacağınız tercih telefonunuz garanti kapsamından çıkıp çıkmadığını kontrol etmek, ve garanti kapsamındaysa telefonunuzu yetkili servise götürün. İkinci bir tercih ise dokunmatikleri bozulan telefonlarınıza bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Telefonunuzun orta tarafına, iki kenara bakınız. Sol kenar veyahutta sağ kenarın ekranın çerçevesi ile birleştiği noktaya bir iğneyi yerleştirerek, hafifçe hareket ettiriniz. İğnenin dokunmatik ekranı kullanmanızı olanaklı duruma getirmiş olan camın altına girmesi gerekir. Birkaç saniye sonrasında iğneyi koyduğunuz yerden çıkartınız. Telefonun dokunmatik bölümü bozuldu, veyahutta telefonumun dokunmatiği çalışmıyor diyenler veyahutta dokunmatik ekran çalışmıyor diyen insanlar, Eğer ki dokunmatik ekran haricindeki fiziksel butonlar çalışıyor ise bu uygulamayı gerçekleştir meyiniz. Bunun yanı sıra uygulamanın, ilk şeklinde ki gibi sağ tarafa yada sonucun olumsuz olabilmesi durumun da ise sol tarafa uygulanması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.