Doğruluğun Ve Dürüstlüğün Yararları Nelerdir?

Doğruluğun Ve Dürüstlüğün Yararları Nelerdir?

 

Doğruluğun Ve Dürüstlüğün Yararları
Doğruluğun Ve Dürüstlüğün Yararları

Doğruluğun Ve Dürüstlüğün Yararları … Doğruluk ve dürüstlük insanlara hem maddi açıdan hem de manevi açıdan rahatlık sağlayan konular arasında yer almaktadır. Yüce Allah en değerli varlık olarak insanoğlunu yaratmıştır.

İnsanlar ise Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için doğru olmalıdır. Sözlerinde ve davranışlarında daima doğru olan herkes gerek dini bakımdan gerek ahlaki bakımdan kazançlı çıkacaktır. Doğruluk ve dürüstlüğün faydaları arasında aslında ilk sırada insanın kendisine yaptığı faydalar gelmektedir.

Doğruluk insanlar arasında oluşan bağları kuvvetlendirmektedir. Dostluk ve arkadaşlığı sağlam temeller üzerine kurmayı sağlayan doğruluk ve dürüstlük, ilişkilerin sağlam olarak da devam etmesini sağlamaktadır. Çünkü doğruluk ve dürüstlük konusunda hassas olan insan çevresi tarafından tam olarak güven kazanmış bir bireydir.

Doğruluk insanı daime iyiliğe yönlendiren bir durumdur. Ahlaki bakımdan da bu durum oldukça ön plana çıkmaktadır. İnsana huzur veren doğruluk insanın sosyal hayatı yanında evlilik hayatını ya da ailesi ile olan hayatını da düzene sokmaktadır.

Hiç kimse doğruluk ve dürüstlük bakımından sıkıntılı bir insan ile bir iş yapmak ya da beraber yaşamak istememektedir. Vicdanen rahat olmasını sağlayan doğruluk ve dürüstlük insanlar için en temel kurallar arasında bulunmaktadır.

Özellikle ailevi ortamlarda doğruluk ve dürüstlük daha fazla öne çıkan ve daha fazla dikkat çeken bir konu olarak gündeme gelmektedir. Örneğin yalan söyleyen bir insanın yalanı ortaya çıktığında her şekilde mahcup bir durum oluşacaktır. Ama doğru söyleyen bir insan böyle utandırıcı bir durum ile karşılaşmayacaktır.
İnsanı sadece dünyada kurtuluşa erdirmeyen doğruluk ve dürüstlük, aynı zamanda insanın ahirette de kurtuluşa ermesini sağlamaktadır.

Yüce Allah’ın emirlerine itaat eden yasaklarından kaçınan ve doğru sözlü olan kişiler ahlaki bakımdan olduğu kadar dini bakımdan da son derece kazançlıdır. Bu bakımdan yapılacak olan işlerin hepsinde baştan sona kadar doğruluk ve dürüstlük unsuru gözetilmelidir.

Bu şekilde yapılacak olan işler de doğruluk ve dürüstlük hem dünya açısından hem de ahiret açısından kişinin şanslı çıkmasını ve toplum içinde kötü duruma düşmemesini sağlayacaktır. Böylece doğruluk ve dürüstlük insanın en temel görevi olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.