Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır ?

Doğalgaz

Doğalgaz

Evler, kamu kuruluşları ,sanayi tesisleri , ticari işletmeler vb. kısacası hayatımın her yerinde son zamanların en çok kullanılan yakıtı doğal gaz olmuştur . Doğal gaz tasarrufu için yapılması gerekenleri şu şekilde özetleyebiliriz .

  1. Özellikle müstakil daireler de ve apartmanların çatı katında çok iyi bir izolasyon olması gerekir . İyi olmayan izolasyon sistemi yüzde 20 ısı kaybına neden olur .
  2. Pencere ve kapı kenarlarından gelen soğuk havayı izolasyon yaparak engellemek önemli bir enerji tasarrufu sağlar .
  3. Isınmak için kalorifer sistemi kullanılan mekanlarda yapılan en önemli yanlışlardan  biri de radyatörlerin önüne koltuk ve benzeri mobilyalar yerleştirmektir . Radyatörlerin önünü çeşitli eşyalar aracılığı ile kapatmak  %15 e varan enerji kaybına yol açar .
  4. Mekan içerisinde az kullanılan bölümlerin radyatörlerini kısmak enerji tasarrufu açısından önemli etkiye sahiptir.
  5. Kombiyi devamlı surette açıp kapatmak yerine düşük sıcaklıkta çalıştırmak enerji tasarrufu sağlar. Çünkü sürekli açıp kapatmak mekanın tamamen soğuması ve yeniden ısınması sırasında önemli bir enerji kaybına yol açar.
  6. Belli aralıklarla,  kullandığımız cihazlarının bakımı yapmak tasarrufu açısından önemlidir

         Bu basit ve kolay önerileri dikkate alarak doğal gaz tasarrufu açısından önemli sonuçlara ulaşabiliriz . Sizlerde yorumlarınızla enerji tasarrufu sağlamak adına önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.