Diş Ağrısına Ne iyi Gelir | Nasıl Geçer | Diş Ağrısı İçin Dua

Diş Ağrısına Ne iyi Gelir | Nasıl Geçer | Diş Ağrısı İçin Dua

Diş Ağrısına Ne iyi Gelir?

Dişin Tanımı :

Diş Ağrısı İçin Dua
Diş Ağrısı İçin Dua

Diş, Latincede dens ya da dentis anlamına gelmektedir. Ağızda yer alan, temel görevi yiyecekleri çiğnememize yarayan vücudun bir parçasıdır. Hayvanlarda ise çiğnemenin yanı sıra saldırı ya da savunma görevini de görür. Kuşlar âleminin bazı türlerinde diş bulunmaz. Bunun yerin taşlık bulunur. İnsan ağzında 4 çeşit diş bulunmaktadır. Bunlar;

  • Yassı kesici diş (8 tane)
  • Sivri köpek dişi (4 tane)
  • Küçük azı (8 tane)
  • Büyük azı (12 tane)

Bebeklerde 5-6 aylık olmadan ağızlarında diş bulunmaz. 5-6 aylık bir bebekte süt dişleri çıkar yaş arttıkça bu dişlerin sayısı 20 tane olur. 6-12 yaş arasına gelindiği zaman süt dişleri dökülerek yerini daimi ve eksiksiz dişlere bırakır. Bu dişlerin sayısı 32 tanedir ve daimi dişler döküldüğü zaman yerine asla yenisi çıkmaz.

Diş Ağrısına Ne iyi Gelir?

Karanfil Bitkisi: Karanfil bitkisinin uyuşturucu yapısıyla bilinir. Genellikle ağız kokularını gidermek için çiğneme yöntemi ile kullanılan bir bitkidir. Ağız kokusunu gidermesinin yanı sıra, diş ağrılarını da dindirir. Karanfil dolgulu apse yapmış dişler içinde kullanılabilir. Diş ağrısını tümüyle bitireceğini söyleyemeyiz. Biz nebzede olsa, diş ağrılarınızı dindirir. Karanfili çürük dişinizin yakınında çiğnemeniz gerekecektir. Çiğnedikten 4 – 5 dakika sonra etkisini göstermeye başlar. Bunun yanı sıra başka bir yöntem ile dindirmek istiyorsanız, karanfil yağı da kullanabilirsiniz. Eğer devamlı diş ağrısına sahipseniz evinizde karanfil yada karanfil yağı bulundurmanız sizin için iyi olacaktır.
Karanfil yağını ağrı yapan dişinizin üzerine damlatınız. Yaklaşık olarak 3-4 damla yeterli olacaktır.

Diş Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız?

Yemek yedikten sonra ve uyumadan önce mutlaka dişler fırçalanmalıdır.
Her gün düzenli olarak dişlerinizi fırçalayıp diş bakımınızı aksatmadan yapsanız bile senede 2 defa dişlerinizi diş hekimine kontrol ettirmelisiniz
Süt ve peynir bazik besinler olduğu için uyumadan önce süt içmeniz veya peynir yemeniz diş sağlığı açısından faydalıdır
Yaygın olarak uygulanan ağrıyan dişin üzerine aspirin basmak bilinenin aksine iyi değildir. Aspirinin içinde yer alan asit maddeler diş etini tahrip edebilir ve ağrının daha da artmasına neden olabilir
Ağrıyan dişin üzerine kolonya, alkol basmak da ağrıyı geçirmez. Eğer dişte iltihaplık bir durum varsa alkol basmak bu iltihabın olduğu yerde sıvı birikmesine neden olur.
Tütün basmak da son derece yanlış bir uygulamadır. Ağrıyı geçirmediği gibi diş etinin tahriş olmasına da neden olmaktadır
Dişlerinizin sararmasını istemiyorsanız eğer kahve ve çayı aşırıya kaçırmamalısınız. Çünkü kahvenin içinde yer alan kafein ağız kuruluğu yapmaktadır bu da dişlerin sararmasına neden olur.
Diş macununu fazla kullanmak hiçbir işe yaramaz. Az bir miktar diş macunu kullanarak sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş Ağrısı İçin Okunan Dua

Peygamber efendimiz (sav) diş ağrısı için şöyle dua etmemizi buyurmuştur; Dişimiz ağrıdığı zaman elimizi ağrıyan yerin üstüne bırakarak Fatiha ve Nas sureleriyle birlikte bu duayı etmeliyiz:“ve tera’l-cibale tehsebuha camideten ve hiye temurru merra’s-sihab. Sun’allahillezzi kulle şey’in innehu habirun bima tef’elun. Bu duanın anlamı ise; ve görürsen dağları da yerinde duruyor sanırsın, halbuki onlar bulut gibi geçip gider, dağılır. Her şeyi sapasağlam ve yerli yerinde halk eden Allah’ın işidir bu. Şüphesiz o, ne yapıyorsanız yapın hepsinden haberdardır.

Kaynak : Thesefiks.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.