Civanperçemi Bitkisi Nedir, Yararları Nelerdir?

Civanperçemi Bitkisi Nedir, Yararları Nelerdir?

Civanperçemi Bitkisi
Civanperçemi Bitkisi

 Civanperçemi bölgelerden bölgelere barsama otu, ak başlı, marsama otu, bin bir yaprak otu, beyaz civan perçemi, sarı civan perçemi ve ayrıca kandil çiçeği isimleri ile bilinir. Tedavi maksadı ile kullanılmış olan onlarca civanperçemi türünden 40 kadarı, Anadolu topraklarında yetişir.

Civanperçemi, türlerine nazaran 5 santi metre ile 100 santi metre arasında değişen yükseklikte bulunabilmek ile beraber, yaprakları da tüylü ve ayrıca parçalı bir şekle sahiptir. Civanperçemi’nin çiçekleri fildişi beyazı, düz beyaz, sarı veyahutta altın sarısı renklerinde olabilir. Söz konusu bitki, otsu bir bitkidir. Civanperçemi, güneşli olan havalarda çevresine keskin bir koku yayar. Civanperçemi çayı, bilhassa kadınlar için, mucizevi etkilere sahip bir bitkidir. Ergenlik dönemlerindeki genç kızların adet düzenlerine, menopoz sürecini yaşamakta olan bayanların döngülerine, birden çok kadınsal rahatsızlık durumlarına pozitif etkileri ile, civan perçemi çayı bayağı sağlıklı bir içecektir. Yumurtalık,  rahim, döl yatağı tarzında organlara ayrıca uzuvlar üstünde, düzenleyici  ayrıca destekleyici tesir sağlar.

Civan Perçemi
Civan Perçemi

Civan perçeminden maksimum fayda sağlayabilmek için, bu bitkinin öğle vakitleri ayrıca güneş tepe deyken toplanması durumunda salık verilir. Çünkü, bu tür hava, bitkilerdeki bileşenler yarar anlamında en üst noktaya çıkarlar. Civan perçemi bitkisinden katkı alınarak hazırlanmakta olan oturma banyolarında, bedenin muhtelif yerlerindeki her türlü yara yada bere ve ayrıca zedelenmiş doku, iyileşme sürecine girmektedir. Böylelikle civan perçemi bitkisinin onarıcı tesiri olduğu neticesi çıkartılabilir.

Alt tarafta sıralanmış bir takım hastalıklar üstünde de, civan perçemi bitkisinin faydaları görülmektedir

  • Kafada hissedilen kan basıncı
  • Bulantı
  • Göz sancıları
  • Baş dönmesi
  • Burun kanaması
  • Gözün devamlı sulanması ve ayrıca bundan kaynaklı göz rahatsızlıkları
  • Migren sancıları

 Civan perçeminden yapılmış olan bitki çayı, düzenli şekilde tüketildiği zaman, sancıların yanı sıra baş ağrıları düzelir. Bazı bitki kitapların da, mucizevi etkileri olan bitkilerden bahsedilir iken, civan perçeminin insan vücuduna olan etkisinden de sık sık söz edilir. Civanperçemi, kan dolaşımlarını da düzenler. Üstelik, kas  ayrıca iskelet sistemine yararları da bulunur. Hazırlanmakta olan çayı, her gün bir kaç kez, sıcak halde ayrıca yudum yudum içilmesi gerekir.

Civan Perçeminin yan etkilerinden bahsedecek olursak, hassas olan kişilerin alerjik reaksiyon görülmesi ile ortaya çıkabilir. Bunun haricinde, hamile kadınların içmeleri tavsiye edilmez. Bunların haricinde, bilinen pek fazla yan etkileri yoktur. Fakat tekrardan, tüketilmeden önce muhakkak bir uzmana başvurulması gerekir.

Civanperçemi Kullanım Şekilleri

Civanperçemi Çayı Hazırlanılışı

Çok ince kıyılmış civanperçemi otunu  1 tatlı kaşığı kadar , soğuk suya eklenilir ve haşlanılır. Dikkat edilecek husus, bitkinin kaynatılmaması dır. 15 dakika süresince haşlanan bitki, demlenir ayrıca günde ortalama 3 kez tüketilmelidir.

Oturma Banyosu

İki avuç dolusundan biraz daha da çok ince kıyılmış civanperçemi bitkisi  veyahutta 100 Gr. Kurutulmuş olan civanperçemi bitkisini , gece süresince soğuk su içinde bekletebilirsiniz. Sabah kalktığınızda, kaynama derecesine kadar haşlanan bu karışımınızı süzerek banyo suyunuza ekleyebilirsiniz.

Yazar : Deniz Güngör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.