Chia Tohumu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Chia Tohumu Nedir, Faydaları Nelerdir?

 

Chia Tohumunun Faydası Nedir
Chia Tohumunun Faydası Nedir

Son zamanlarda tüm dünyada isminden söz ettiren Chia tohumu, özellikle zayıflama konusunda etkili olduğu için ön plana çıkan bir bitkidir. Fakat çok ses getirmesinden kaynaklı bitki ile ilgili bir takım yanlış bilgiler de bulunmaktadır. Bu bakımdan Chia tohumu ile ilgili sağlıklı bilgi edinmek ve sağlıklı şekilde kullanılması gerekmektedir. Chia tohumunun içeriğinde omega- 3 yağları bulunmaktadır. Ayrıca lifler de bulunmaktadır. Mexico ve Guatemal’ da yetişen bu tohum, aktarlarda ve süpermarketlerde satılmaktadır. 28 gram Chia tohumunda 11 gram lif bulunmaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu lif oranı ise yaş aralığına göre değişiklik göstermektedir. Besinler ile alınan lifler sayesinde kalın bağırsağın yerine getirdiği işlevlerde iyileşmeler bulunmaktadır.

Tokluk kan glukoz ve insülini azaltmak için de Chia tohumunda faydalar bulunmaktadır. hindide bulunan amino asit aynı zamanda Chia tohumunda da bulunmaktadır ve triptofan daha kolay bir şekilde oymanızı sağlamaktadır. daha rahat uyumanızı ve daha iyi hissetmenizi sağlayan Chia tohumu, kan basıncını düzeltici etkiye de sahiptir. İyi kolesterolü artıran Chia tohumu, LDL’ yi de düşürmektedir. Kalbiniz için bu son derece iyi bir haber olarak yer almaktadır. Aztek ve Mayalar döneminden bu yana kullanılan Chia tohumu o dönemlerde enerji ve dayanıklılığı artırmaktadır. Koşu gıdası olarak kullanılan Chia tohumu, müsabakaya katılanlar tarafından da jel olarak tüketilirmiş.

Yapılan araştırmaya göre bugün hala aynı şekilde faydalarını devam ettiren Chia tohumu, koşu ve dayanıklılık için en fazla kullanılan bitkiler arasında bulunmaktadır. Yapılan deneyler içinde iki ayrı grubun bir grubuna Chia tohumundan yapılan bir enerji jeli verilmiştir. Diğer gruba ise sadece enerji içeceği verildiğinde sporcuların performanslarında fark eden bir durumun olmadığı görülmüştür. Sadece spor bakımından değil vücudun günlük hayatta ihtiyaç duyduğu performansı bakımından da Chia tohumu oldukça faydalı tohumlar arasında bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar ile bu durum daha açık bir şekilde ortaya konmaktadır. Ayrıca Chia tohumu ile yapılan araştırmada iki grup arasında fark olmaması sporcular için oldukça faydalı bir kullanım alanı sağlamakla birlikte son derece etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.