Çayın Tedavi Edici Özellikleri Nelerdir?

Çayın Tedavi Edici Özellikleri Nelerdir?

Çayın Tedavi Edici Özellikleri
Çayın Tedavi Edici Özellikleri

Günde tüketilen normal çay aynı zamanda çok etkili, önleyici ve tedavi edici bir araç olarak bilinir.

Çayın içeriğinde kafein maddesi var. Bu madde sinir sisteminin çalışma verimini artırır, zihinsel ve fiziksel etkinliği artırır, yorgunluğu giderir, psikolojik ve fizyolojik yönden insanı olumlu etkilemektedir. Arter basıncının inmesi sırasında koyu çay tansiyonun normalleşmesine yardımcı olur. Böyle durumlarda koyu çay ambulans aracı olarak kullanılır.

Çay damarları genişletir, damarların spazmını giderir. Çayın bu yararlı özelliği onu baş ağrıları sırasında (özellikle migren sırasında) çok etkili tedavi edici bir yöntem haline gelir. Başınız ağrıyorsa 1 fincan taze çay için ve biraz uzanın. Bir süre sonra ağrının azalmasını hissedeceksiniz.

Mide ve bağırsak spazmları sırasında da taze çay çok iyi yardımcı olur.

Çay katexin diye adlandırılan maddelerle zengindir. Bu maddeler çok güçlü antioksidan sayılır. Onlar organizmada her gün oluşan ve vücudun hücrelerine yıkıcı etkileyen serbest radikalleri yok etmede çok etkili bir araçtır. Ayrıca bu maddeler vücudu ağır metallerden temizler, kanda kolesterol seviyesini azaltır, aşırı kilo ile mücadele eder.

Çay büzücü etkisine sahiptir. Dolayısıyla damakların hastalıkları sırasında taze çayla ağız boşluğunu gargara yapmak iyidir. Bu damakları korur ve damaların kanamasını azaltır.

Nezle sırasında sıcak çay limonla ve ya ahududu reçeli ile sınanmış tedavi edici araç olarak kullanılır. Bu tür durumlarda çay hastanın durumunu iyileştirir, terlemeyi önler ve ısıyı düşürür.

Göz yorulması, kızarması ve şişmesi sırasında pamuk diskleri taze çayda ıslatın ve gözlerin üzerine koyun. Bu basit araç çok iyi yardımcı olur.

Bilmelisiniz ki, sadece taze demlenmiş çay vücuda şifa verebilir. Demlendikten 1 saat sonra çayda bulunan bir çok yararlı maddelerin miktarı yoğun bir şekilde azalır.

Çay kozmetiklerde ve cilt bakımında kullanılan bir araçtır. Cildin gözeneklerini açar, saçların dökülmesini önler, kepeklenmeyi önler. Eğer Saçlarınız dökülüyorsa, her gün sabah uyandıktan sonra saçlarınızı taze çayla durulayın ve sonra kurutun (su ile durulamaya gerek kalmaz). Bu işlem sonucu saçlarınızın dökülmesi önlenmiş olur.

One Reply to “Çayın Tedavi Edici Özellikleri Nelerdir?”

  1. I have noticed you don’t monetize your website, don’t waste your traffic,
    you can earn additional bucks every month because you’ve got hi quality content.
    If you want to know how to make extra $$$, search for:
    Boorfe’s tips best adsense alternative

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.