Çatlak Diş Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Çatlak Diş Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Çatlaş Dişler
Çatlaş Dişler

Doğal olan dişlerin korunması için alınan tüm önlemlere, dişlerde oluşmuş olan çürüklerin onarılması, kanal tedavisi, dolgu ihtiyacı tarzında tedavi türlerine rağmen dişlerin öz yapısında bulunmuş olan maddeler kaybolabilir. Diş yapısının zedelenmesi ve ayrıca madde kaybı sonucu rastlanabilecek sorunlardan birisi çatlak diş sendromudur. Diş kırılmasına benzerlikte olan Fakat değişik bir sorun olan çatlak diş sendromu nedir, nasıl teşhis edilir ve nasıl tedavi edilir?

Çatlak Diş Sendromu Nedir?

Diş hekimlerinin en zor koyabildiği teşhislerden birisi şeklinde bilinen “Çatlak diş sendromu, ikiye ayrılmamış kırık, yeşil dal kırığı ayrıca tamamlanmamış kırık şeklinde de adlandırılır. Nasıl isimlendirilir ise isimlendirilsin, ortak olan şey çatlamanın ilerlemesi durumunda dişin kırılacağıdır. Bundan ötürü diş çatlağı ile ilgili erken tanı ayrıca tedavi kırılmaya doğru giden yolda çok fazla önemlilik arz eder.

Çatlak Diş Nasıl Teşhis Edilir?

Genellikle arka bölgelerdeki dişlerde olan ayrıca hastanın hangi dişte problem olduğunu belirleyemediği, ağrısı migren ağrısına benzetilen çatlak diş, aşırı fazla soğuk veyahutta sıcak içeceklerde bunun yanı sıra çiğneme işlemlerin de kendini birden bire belirgin eder. Uzun süren bir ağrı söz konusu değildir. Bunun yanı sıra, diş çatlağı görünen yüzeyde olduğundan dolayı, derinlerden gelen bir acı hissettirmez.

Diş çatlağına bakarak anlaşılmaz. Hasta da ağrıya neden olan dişinin hangisi olduğunu eksiksiz söyleyemediğinden diş çatlağının anlaşılabilmesi adına, diş hekimi dişin tüm kısımlarına basınç uygular ve ayrıca hasta da oluşmuş olan şiddetli ağrılardan yola çıkarak çatlamış olan diş tespit edilmektedir. Basınç uygulamasıyla beraber hastaya bir den çok kez değişik dişler ile plastik disk ısırılır, ortaya çıkan aşırı sızı ile çatlak dişin konumu tespit edilmeye çalışılmaktadır. Plastik diski ısıran hastalar diş sinirlerine baskı uygulayacağı için derin bir acı hissederler. Fazla düşük ihtimalle, bir takım hallerde çatlak diş diş çekildikten sonrasında anlaşılmaktadır.

Çatlak Diş Sendromu Neden Oluşmaktadır?

Tırnak yenmesi, dişlerin sıkılması, darbe alınması, yemek yediğinizde dişlerin birbirine uygun olmayan teması ayrıca yüksek olan porselen kaplamalar diş çatlağının nedenleri arasındadır.

Çatlak Diş Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

İlk başta enfeksiyonun önlenebilmesi için, kök kanal tedavisi yapılır ve ölü sinirler temizlenir. Kendini yenilemeyen diş dibinde ve ayrıca içinde oluşmuş olan boşluğa bir“post” yerleştirilir. Post yerleştirme bittikten sonrasında kron kaplama yapılır ve dişlerin güzelleşmesi, sağlamlaşması ve ayrıca korunması sağlanır. Diş çatlakları diş köküne kadar inmiş ise dişin çekilmesi en son çözümdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.