Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Canlıların Ortak Özellikleri

Canlıların Ortak Özellikleri
Canlıların Ortak Özellikleri

 

  • Beslenme : Canlılar yaşam faaliyetlerini yerine getirmek için, beslenme ihtiyacını zorundadır. İki tür beslenme çeşidi vardır. Bunlar heterotrof beslenme ve ototrof beslenmedir.

 

  • Solunum : Canlılar hayatlarını sürdürebilmek için, solunuma gereksinim duyarlar. Yaşam faaliyetlerinin yerine getirmek için, onların da enerjiye gereksinimleri vardır. Bunun yanı sıra bu enerjiyi de solunum yolu ile karşılarlar. İki tür solunum vardır. Bu solunum türleri ise oksijensiz solunum ve ayrıca oksijenli solunumdur.

 

  • Üreme : Nesillerinin sürekliliği için, canlılar kendilerine yeni yavrular doğururlar. Bu ise üreme olayı ile sağlanmaktadır. İki tür üreme vardır. Bunlar ise eşeysiz üreme ayrıca eşeyli üremedir.

 

  • Boşaltım : Metabolik faaliyetleri neticesinde oluşturduğu atık maddeleri ayrıca bünyesindeki fazlalıkları vücudundan uzaklaştırır. Bahsi geçen olay boşaltım ile sağlanmaktadır. Hayvanlar ve insanlar da idrar, terleme ve ayrıca dışkılama, bitkiler de ise terleme veyahutta yaprak dökümü ile boşaltım sağlanır.

 

  • Hareket : Canlılarda iki tür hareket çeşidi vardır. Bunlar ise aktif ve pasif harekettir. Hayvanlar ve insanlar aktif şekilde hareket ederler. Bitkiler ise aktif olarak hareket edemezler, pasif şekilde hareket ederler.

 

  • Çevresel Uyarıya Tepki : Canlılar, dışarıdan gelmiş olan ışık, ses, dokunma tarzında uyarılara karşı tepki oluşturmaktadırlar. İnsanlar ise daha da fazla tepki oluşturmaktadırlar.

 

  • Hücresel Yapı : Canlılar yalnız bir tane veyahutta çok sayıda hücrenin bir araya gelmesi ile oluşmuş. Canlıların hücre yapısına göre prokaryot ayrıca ökaryot olmakla beraber ikiye ayrılmaktadır.

 

  • Organizasyon : Tek bir hücreli olan canlılarda, bir tane hücre bulunduğundan dolayı, içerisindeki moleküller ve organ eller desteği ile bütün yaşamsal olaylar o hücre içinde gerçekleşmektedir . Fazla hücreli canlılar da ise kolaydan gelişmişe doğru oluşmuş olan bir durumdur. İnsandaki organizasyonu açıklayacak olursak; Doku, hücre, – sistem, organ, organizma’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.