Buzulların Erimesi ve Sebep Olduğu Büyük Tehditler

Buzulların Erimesi ve Sebep Olduğu Büyük Tehditler

Buzulların Erimesi
Buzulların Erimesi

Doğal felaketler her zaman gündemde. Bunlardan bir tanesi de buzulların erimesi ayrıca doğuracağı neticeler. Yakın zamanlarda yapılmış olan araştırmalar ortaya koyuyor ki buzullar erimeye başladığı andan bu yana su derecesinin 4.3 trilyon ton arttığını ayrıca su küresel su derecesinin yükseldiğini gösteriyor. Küresel ısınma bunun yanı sıra doğal olayların sonucunda buzullar çok büyük bir tehlike arz etmeye başladı. Pekala bunun sebepleri ne olabilmektedir?

En başta küresel ısınma gelmektedir, az önce de belirttiğim gibi bunun haricinde asit yağmurları ayrıca çok fazla yağış miktarıdır. Araştırmalar en fazla kaybın Antarktika ve Grönland ’ da olduğunu gösteriyor. Su derecesinin yükselmesi insanlık için, büyük tehdit arz ediyor belki yakın zamanlarda değil fakat gelecekte Dünyanın sular altında kalabileceği dahi söyleniyor. Mevsimlerin değişiklik göstermesi, bitki ayrıca hayvanların popülasyonlarında ki değişiklik ortaya konabilecek öteki sebepler arasında.

Tehlike Ne Kadar Yakınımızda?

An itibari ile herhangi büyük bir tehlike söz konusu değil, fakat süren araştırmalar durumun bu biçimde ilerleme de devam ettiğinde 40 ile 50 sene gibi bir zamanlarda büyük tehlikelerin bizleri beklediğini öne sürüyor.

Benzin, sera gazları, kömür tarzında zenginliklerin fazla tüketimi buzullara tesir etmesinde önlem alabilir miyiz, biçimindeki sorulara verilecek yanıt gayet basit. Çok basit olmasa da bu tehdidi ortadan kaldırabiliriz… Esasında az önce saydığım maddelerin kullanılması azaltılabilir mi ? Neden olmasın? Doğal gaz bilinen bir şekilde kullanılmaya başladı. Bundan sonrasında yavaş yavaş petrolün de devri kapanıyor diyebiliriz. Araçları göz önünde bulundurmuş olursak petrol haricinde güneş, su, enerjisi ile çalışmakta olan araçlar gündemde şayet bu tarz şeylerin kullanılması yaygınlaştırılır ise tehlike büyümeden önlenebilir diye düşünmekteyim.

Bizi Bekleyen Problemler :

Sulardaki seviyenin yükselmesi ile suda yaşamakta olan canlıların doğal ortamları sekteye uğrayacak veyahutta yaşam onlar için, daha da zorlaşmış olacaktır. Su ısısı yavaşça da olsa değişim göstermiş olacak bunun yanı sıra  sudaki yaşayan canlılar için de  büyük bir zarar diyebiliriz. Düz mantık da devam edersek şayet denizlerdeki besinlerin yavaş yavaş yok olması ayrıca doğal dengenin sekteye uğraması tüm canlıları belli bir biçimde etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.