Buğday Rüşeymi ve Faydaları

Buğday Rüşeymi ve Faydaları

 

Buğday Rüşeyminin Faydası
Buğday Rüşeymi

Hepimizin bildiği gibi son zamanlarda genetiği değiştirilmiş ve de seri üretime geçerken vitamin değerliliğini yitirmiş gıdalar artış göstermektedir.

Bu gıdalardan alamadığımız vitamin, mineral gibi düzenleyici açığımızı başka gıdalar sayesinde tamamlamamız mümkün.

Çok değerli bir vitamin ve mineral deposudur ve ülkemizdeki ünü günden güne artış göstermektedir.

Ama belirtmekte fayda var ki, isminin Buğday rüşeymi oluşu sizi yanıltmasın. Her ne kadar buğdaydan elde ediliyor olsa da, makarna ve ekmek gibi buğday ürünlerinin içerisinde bulunmadığını not edelim. Buğday rüşeymi, buğdayın en üst bölümünde, embriyo olarak adlandırılan, tohumun varlığını devam ettirmesi açısından tozlaşma ve üremesini sağlayan kısımdır.

Buğdayın en önemli parçası, onun hayat kaynağıdır. Bir ton buğdaydan, yalnızca 1 kilogram buğday rüşeymi elde edilebiliyor ve bu rakamların bize rüşeymin değerini anlamamız açısından önemli ipuçları verdiğini söyleyebiliriz. Peki, buğday rüşeymiyi bu kadar önemli kılan içerisindeki maddeler nelerdir? Öncelikle güçlü bir E vitamini kaynağı olduğunu belirtelim. İçerisinde demir ve folik asidi yüksek miktarda bulunduran bu doğa harikası madde, içerdiği yüksek miktarda lif ile sindirim sistemini düzenleme konusunda da çok işe yarıyor.

Kan şekerini dengeleyerek birden şekerinizin düşmesini ya da yükselmesini engelleyebildiğini de atlamamak gerekiyor.
Peki, gelelim buğday rüşeymiyle ilgili en önemli sorulardan bir tanesine. İçerisinde bu denli zengin maddeleri barındırabilen, elde edilmesi de bir o kadar zahmetli olan bu maddeye nasıl ulaşabiliriz? Bu noktada size sevindirici haberler verebiliyoruz.

Buğday rüşeymine günümüzde marketlerden bile kolayca ulaşabilmek mümkün. Toz halinde paketlenmiş biçimde satılan buğday rüşeymi, yemeklerinizin içerisine karıştırarak hem tat hem de içerik zenginliği açısından mükemmel değer katabilirsiniz.
Ancak bir hatırlatma yapmakta fayda var. Buğday rüşeymi, tahıl grubundan buğday tahılına ait olduğu için içerisindeki birbirinden değerli vitamin, mineral ve düzenleyicilerin yanı sıra bol miktarda glüten de bulundurmakta.

Özellikle glüten alerjisi olanlar için bir risk oluşturan buğday rüşeymi, bebekler için kullanılırken de büyük dikkat gösterilmelidir. Çünkü bebeklerin vücudu glütene karşı aşırı hassastır ve hiç istemediğimiz sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Buğday rüşeymi hakkında bilgilendirme yazımızın sonuna gelirken, size bu mucize gıdanın içeriği hakkında da bilgi vermek istedik. Hazırlamış olduğumuz liste de buğday rüşeyminin içeriği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

1000 gram buğday rüşeyminde;

Protein: 267 gr
Karbonhidrat: 447 gr
Lif: 156 gr
Yağ: 92 gr

Vitaminler:
E 180 mg
B120mg
B212 mg
Folik asit 3,3 mg

Mineraller:
Demir 75 mg
Sodyum 50 mg
Magnezyum 2000 mg
Çinko 140 mg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.