Biyoteknoloji Olumlu ve Olumsuz Etkileri Kısaca Nedir?

Biyoteknoloji Olumlu ve Olumsuz Etkileri Kısaca Nedir?

Biyoteknoloji Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Biyoteknoloji Nedir? Olumlu Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?
Biyoteknoloji Nedir? Olumlu Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Biyoteknoloji ; doku ve hücre biyolojisi kültürü, mikrobiyoloji, moleküler biyoloji, genetik, biyokimya ve fizyoloji gibi doğa bilimleri ve bunun yanı sıra makine mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, elektrik ile elektronik mühendisliği gibi mühendislik dallarından yararlanılıp, DNA teknolojisi ile hayvan, bitki ve mikroorganizmaları geliştirmek, doğal olarak var olmayan ya da ihtiyacımız kadarı üretilemeyen az ve yeni bulunan ürünleri elde etmek için kullanılmış olan teknolojilerin tümüdür. Aşı ve meyveli yoğurtlarda teknolojik ürünlerdendir. Bu ürünlerin teknolojik ürün ismi ile anılmasının sebebi ise, elde edilme yöntemlerinin değişik olmasıdır. Çevre ve insan sağlığını olumsuz etkilemeyecek metotlarla mühendislik ve bilim prensiplerine dayalı olarak biyolojik sistemlerin hizmet ve mal üretimlerinde kullanılmasına biyoteknoloji denir.

Biyo teknolojinin Olumlu Etkileri Nelerdir?

Biyoteknolojinin olumlu yönlerinden bahsedecek olursak; ekonomik, sosyal ve çevresel gibi birden fazla faydaları vardır. Fakat çevre ve insanları olumsuz etkileme bunun yanı sıra sosyo ekonomik yapıyı, doğal ürün çeşitlerini ve biyolojik çeşitliliği bozma gibi bir toplumun veyahutta bir Ülkenin sosyo ekonomik refahını zedeleme gibi; ahlaki, geleneksel, etik olmayan ve dinsel değerlere zarar verme gibi problemlere yol açabileceği de vurgulanmaktadır.

Biyo teknolojinin Sağlıkla ilgili Faydaları Nelerdir?

Hijyen ve tıp bölümlerinde türlü aşı ve ilaçlar, biyo teknolojik yollar ile geliştirilmektedir. İnsanda hastalığa neden olan genlerin teşhisi ve tedavilerinde biyo teknolojilerden yararlanılabilir.

Biyo teknolojinin Çevresel Faydaları Nedir?

Biyo teknoloji,  toprak ve yer altı suları kirliliğinin, dolayısı ile çevre kirliliğinin azaltılmasını ve bunun yanı sıra ilaç ve gübre kullanımını azaltacak özellikte çeşitler geliştirilmesini sağlayabilir. Üstelik biyo teknoloji ile ağır metalleri, kimyasal maddeleri  ayrıca çevreye zararlı maddeleri ortadan kaldıran metotlar geliştirilebilir.

Biyo teknolojinin Gıda ve Tarım Alanında Faydaları Nelerdir?

Biyo teknoloji ile tarım alanlarında yüksek verimli, soğuğa, kuraklığa ve tuzluluğa dayanıklı türlerin üretilmesi beklenmektedir. Ürün kalitelerinin artırılması alanında  bu son senelerde büyük başarılar elde edilmiştir. A vitamini artırılmış çeltik, yüksek proteinli soya amino asit ve nişasta içerikleri artırılmış patates ve bunun gibi biyo teknoloji ile gerçekleştirilmiştir. Temizlik malzemesi üretimlerinde kullanılmış olan bitkilerden biyo teknoloji ile daha az maddi giderle ham madde temin edilebilmektedir. Meyve ve sebzelerde raf ömürlerinin uzatılması, genellikle domateste başarılmış olup aynı çalışmalar diğer meyvelerde sürdürülmektedir. Genetik mühendisliği teknikleri kullanılıp hayvan ve insanlarda aşı etkisi gösterebilecek muz, elma gibi bitkilerin geliştirilmesine yönelen çalışmalar sürmektedir. Uzun zamanda ürün miktarının ve kalitesinin artırılması maksadına ulaşılması durumunda doğal bölgelerin tarım bölgelerine dönüştürülmesi ihtiyacı azalmış olacak, doğal yaşam bölgeleri korunabilecektir.

Biyoteknolojinin Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Genetik mühendislikleri, tabiatta imkansız olan farklı türlerde çiftleşme gen transferine olabilirlik sağlayabilmekte, insan genlerini başka hayvanlar olarak koyuna, balık genlerini ise domatese aktarılabilmektedir.

Hiç bir gen tek başına çalışmadığı için, bir organizmaya transfer edilen genlerin çevre üzerindeki ve insan sağlığı üzerinde istenmeyen yan etkileri olabilir.

Biyo teknolojinin Sağlık ile ilgili Riskleri Nelerdir? 

Genetik mühendisliklerle üretilmiş olan bitkilerdeki yeni genler, alerjik tepkilere sebep olabilir. 1996 senesinde Brezilya’da kestaneden soya fasulyesine aktarılmış olan geni içeren ürünler, alerjiye sebep olduğundan dolayı satışı yapılan marketlerden tekrardan toplatılmıştır.

Biyo teknolojinin Çevresel Riskleri Nelerdir?

Mısır üstünde yapılmış olan bir çalışma sonrasında, mısıra zarar vermekte olan kurtlar üzerinde etkili olduğuyla beraber bazı kelebek çeşitlerinin de zarar görmesine yol açmıştır. Biyoteknoloji ekolojik dengenin bozulmasına ve biyo çeşitliliğin azalmasına yol açabileceğini düşünmüşler.

Biyo teknolojinin Sosyo Ekonomik Riskleri Nelerdir?

Gelecekte, bir den fazla çok uluslu şirketlerin tüm dünyanın tüketim kararları üstünde etkili olma riski söz konusudur.

Biyo teknolojiden faydalanma olasılıklarının sınırsız olması sebebiyle endüstrileşmiş bazı ülkeler bu teknolojinin araştırma ve geliştirme (AR – GE) faaliyetlerinden dolayı finansal kaynaklar ve insan gücü anlamında büyük yatırımlar yapmışlardır. Bu durum, dünyanın ekonomi ve sosyal yapısını değiştirebilmektedir. Bitki üretimlerinde, ilaç ve tohumluk teminlerinde yerel kaynaklardan ve geleneksel yöntemlerden ziyade dışa bağımlılık problemi oluşturacaktır. Biyoteknoloji çok kârlılık potansiyeli sebebiyle de sosyo ekonomik problemlerin artmasına sebep olabilir. Örneğin, Madagaskar, gelirinin büyük bir kısmını vanilya ihracatından karşılıyor.

Vanilyanın biyoteknolojik şeklinde üretilmesi bu ülkenin ekonomisine büyük bir darbe vuracaktır. Klonlanmış koyun Dolly’den sonrasında insan klonlama konusu tüm ülkelerde çok büyük tepkilere yol açmıştır. İnsan klonlamanın 2. sınıf vatandaşlar oluşmalarına ve hatta köleliğe sebep olabileceği düşünülüyor. Klonlanan insanların akrabalarının kimler olacağı üstünde etik ve ahlaki tartışmalar da ciddi boyuttadır.

Not : Tartışmalara baktığımızda genetiği değiştirilmiş ürünlerde ucu tam olarak nereye varacağı bilinemeyen, fakat çevre ve insan sağlığını olumsuz olarak etkileyebilecek özelliklerin bulunabileceğine bununla beraber etik olmayan bir takım uygulamaların yapılabileceğine ait endişeler tartışılmaya devam etmektedir.

Yazar : Gökhan Atar

143 Replies to “Biyoteknoloji Olumlu ve Olumsuz Etkileri Kısaca Nedir?”

 1. Diğer yazılarda başarılı olduğu gibi bu konu hakkında da oldukça başarı sergilenmiş teşekkürler.

 2. Bu konu hakkında araştırma yapıyordum tam da aradığım şey gerçekten de etkileyici tşkler paylaşım için.

  1. Baya etkilendim çok güzel bir sunum olmuş araştıranlara emeği geçenlere buradan teşekkürlerimi sunarım.

 3. Teşekkürler biyoteknoloji meraklısıyım her yeni deneyler hakkında bilgi edinmek istiyorum

 4. Biyoteklonoji olumlu ve olumsuz yönlerini yeterince detaylı anlatmışsınız çokk tşk ederim

  1. Lol bedava çarlar adlı yazıda burda lol çarı verebilcek biri var demişlerdi

  1. Merhaba ben metin2 Germiyanda 60-70 arası sarı bayraklı savaşcı carı istiyorum boş yada dolu farketmez bana e-posta göndermiştiniz onun için tekrar yazdım

 5. Lütfen en acilinden bir çar abi 9. 10. Beleddiye olursa çok sevinirim şimdiden tşk

 6. benimde köye ihtiyacım var yüksek seviyeli ios işletim sistemi mevcut telefonumda i phone kullanıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 7. lütfen bana bir çar verirmisiniz clash of clans için mümkünkünse yüksek level olsunlar

 8. Ben alamadım hesap bana hesap verir misiniz clash of clans mümkünse guclu olsun

 9. Kaç aydır bekliyorum ama hiç çar gelmedi admin abi lütfen artık yollayın 80-100 arası varsa lütfen 5377311997 whaatsaap yollarmısınız kaç kere yazdım ama yok gelmedi lütfen birisi yollasın varsa elinde acilll… Yardımcı olun artık lütfen bi tane çar istedim sadece varsa yollayabilecek .Şimdiden allah razı olsun …

 10. Abi bnada bir car yollasan olurmu 80lvl üstü olursa sevinirim şimdiden teşekkürler(emrebakiozkale66@gmail.com)

 11. Abim clans of clans oyunu yeni bıraktım ama kendi istegimle değil telfon bozuldu iphone olduğundan şuanda ben andtoid kullanıyorum o yuzden hesapta gitti oyunda fakat siz bana bi çar hesabı verirseniz çok minnettar kalırım artik kulllanmadığız çarda olur lütfen atın hepinizi tanımasda çok seviyorum. 🙂

 12. abiiii lütfenn nolursun hesabım calındı yeni hesap lazım güçlü olsa iyi olur +60. ama kb 10 falan olmasın.. İLETİŞİM:rimenekid@gmail.com

 13. selamun aleyküm abi benim 4 yıllık büyük emek verdiğim çarım ban yedi maddi durumdan çarda satın alamıorum bana çar verebilirmisiniz

 14. Abi bana soyle guzel bur car veririmisin whatsapptan at bulursan abi sana zahmet 05312960313

 15. güzel abim bana bu başlık altında mesaj atarsan çar verilebiliceği söylendi ben 1 hafta öncede böyle bi mesaj attım cevap alamadım lol oynayamıorum 4 aydır oynıcak çarım yok bana yardımcı olursanız çok sevinirim

 16. Abi kaç aydır bekliyorum lütfen 90-100lwl arası çar varsa verir misin 534 883 65 05 whaatsap atarsanız sevinirim allah rızası için bekliyorum admin abi kolay gelsin…

 17. Abi bana bir 100 lvl veya üstü bir köy bulursanız sevinirim
  Belediye + 10 olursa memnun olurum lutfen yardımcı olun abiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.