Beyin Kanamasının Nedenleri ve Belirtileri

Beyin Kanamasının Nedenleri ve Belirtileri

 

Beyin Kanamasının Nedenleri

Beyin Kanamasının Nedenleri

Beyin Kanamasının Nedenleri ve belirtilerini içeren bilgiler aşağıdadır. Bilgilerinize sunarız…

Beyin kanaması genel olarak, başımızda bulunan damarların yapısal özelliğini kaybederek, kan akımının kesilmesini sağlaması ile oluşan olaydır. Halk arasında inme ismi ile de bilinmektedir.

Beyin kanaması bazı zamanlarda damar yapılarının ansızın bozulmasına sebep olan etkiler ile oluşmaktadır. Bir takım darbeler ve yaşanan anormallikler beyin kanamasının en büyük etkenleri arasındadır. Aynı zamanda yüksek tansiyon travma hatta depresyon gibi etkenlerden dolayı da beyin kanamasının yaşandığı bilinmektedir.

Genellikle travmaya bağlı olarak beyin kanaması problemi ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bazı kaza ve çeşitli etkiler sonucunda kafatasına alınan sert bir darbe ile beyin kanaması başlamaktadır. Beyin kanamasından şüphelenildiği anda zaman kaybetmeden bir doktora başvurmak oldukça önemlidir. Beyin kanamaları her ne kadar doğrudan bir ilişki kurmak zor olsa da yaz mevsimlerinde büyük bir artış görülmektedir.

Beyin kanamalarının belirtileri şunlardır:

 

  • Bulantı
  • Görme problemleri
  • Baş bölgesinde meydana gelen şiddetli ağrılar
  • Uykuya doyamama
  • Bilinçli bir şekilde cümle kuramama
  • Yüz hatlarında bozukluk

 

Hareketsizlik gibi etkileri ile karşılaşılabilmektedir. Beyin kanamalarında yüzün kırmızı bir hal aldığı da bilinmektedir. Şiddetli bir travma yaşandıysa beyin kanaması belirtilerinin oluşması beklenmeden bir sağlık kurumuna başvurulması gerekmektedir.

Beyin kanamalarına dikkat edilmediği takdirde hasta üzerinde kalıcı hasarlar bıraktığı tespit edilmiştir. Bu sebepten dolayı özellikle dikkat edilmesi büyük bir önem arz etmektedir.

Bir kişinin beyin kanaması geçirdiği anlaşıldığında, fazla hareket etmesine izin verilmeden düz bir zemin üzerine uzandırılmalıdır. Su içmesine engel olunarak en kısa sürede bir sağlık kurumuna başvurulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.